Šok pro vedení města i nemocnice: Litoměřickou dialýzu si koupil B. Braun

Nemocnice v Litoměřicích. Foto: archiv Hospimed
Nemocnice v Litoměřicích. Foto: archiv Hospimed

Litoměřice - Poměrně zásadní změna se v uplynulých týdnech odehrála v litoměřické nemocnici. Ta získala nového nájemce, nadnárodní firmu B.Braun, která koupila společnost Renart.

Reklama

Litoměřickou dialýzu nakonec vybojoval B.Braun, nikoliv Fresenius Medical Care. V souboji dvou nadnárodních gigantů uspěl nakonec první uchazeč, a to tím, že majetkově vstoupil do společnosti Renart s.r.o. litoměřického lékaře Ivana Klenera.

O litoměřickou dialýzu přitom původně měl zájem Fresenius, který loni vedení nemocnice i města představil nabídku. Radnice i vedení nemocnice v čele s Radkem Lončákem a Vladimírem Kestřánkem ji ale neakceptovalo, přestože nabídka byla pro litoměřickou nemocnici poměrně zajímavá.

"Nabídka společnosti Fresenius Medical Care na provozování dialyzačního střediska v Litoměřicích byla adresována správní radě nemocnice, předsedovi dozorčí rady nemocnice, starostovi města Litoměřice a radnímu pro zdravotnictví. Nabízí nájemné 8 208 000 korun ročně placené v měsíčních splátkách, možnost předplacení nájmu až na 3 roky dopředu, závazek investice do rekonstrukce dialyzačního střediska 12 mil. Kč a vybavení střediska novými technologiemi. Kromě toho společnost nabízí platit nemocnici za veškeré provozní a režijní náklady spojené s provozem a bude s nemocnicí spolupracovat o oblasti konzilií, lékárny, laboratoře, dopravy atd.," uvedl loni jednatel firmy David Prokeš.

Firma Renart zároveň vybudovala nové dialyzační středisko v roudnické nemocnici. B. Braun si tak pojistil působení v litoměřickém okrese bez konkurence za velmi výhodné finanční podmínky, které uzavřela s vedením litoměřické nemocnice společnost Renart, nikoliv nadnárodní koncern.

Podle loňského vyjádření Ivana Klenera Renart ročně odvedl na nájmu zhruba 2 miliony korun. "Renart každý rok investoval nejen do vzdělání lékařů, ale i do nových technologii mnoho milionů korun. Dialýza se nachází ve 4. patře v interním pavilónu litoměřické městské nemocnice – tedy v nejstarší budově areálu. Ale ani tato budova není v investicích opomíjena. Třeba před dvěma roky byla provedena výměna oken. Každý rok odvedeme nemocnici přes 2 miliony Kč na nájmu, investujme i do majetku a inventáře nemocnice. Internistům čas od času nakoupíme odbornou literaturu, chirurgům zase chirurgické nástroje,“ konstatoval před rokem Ivan Klener.

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře