Skládka u Lovosic: 220 tun odpadu s obsahem polychlorovaných bifenylů
LUKAVEC /KAUZA/ - Nebezpečný odpad na skládce v Lukavci u Lovosic. Provozovatel podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) neoprávněně přijal nebezpečný odpad v podobě 220 tun odpadu s obsahem polychlorovaných bifenylů. Firma to odmítá.
Podle ředitele Oblastního inspektorátu v Ústí nad Labem Jaroslava Vacka odpad umístěný na skládce v Lukavci pocházel z opravy železničního mostu v Ústí nad Labem. V této souvislosti se o kauze polychlorovaných bifenylů hovoří nejen o nalezení látek v Labi v Ústí, ale údajně i v Hamburku.
Problém současné kauzy je podle ČIŽP v tom, že firma, která prováděla tryskování z nátěru železničního mostu, předala odpad k likvidaci této činnosti firmě LADEO, která nebyla oprávněná tento odpad převzít k následnému použití.
Naopak ředitel firmy Vlastimil Ladýř pro média uvedl, že společnost má ze zákona oprávnění přijímat tento druh odpadu, ale pouze s nižší koncentrací. Považuje to za chybu v měření analytiky.
Firma dostala od ČIŽP pokutu 600 tisíc korun. Inspekce žádost firmy o odvolání zamítla.
Co je PCB
PCB se začaly masově používat ve 30. letech 20. století v USA. Odtud se pomalu rozšířily do celého světa. Používaly se jako běžná aditiva v barvách, lacích, hydraulických zařízeních, či teplonosných médiích. Byly náplní transformátorů, kondenzátorů a dalších zařízení.