Severočeši.cz v Litoměřicích potichu hasí politický požár. Distancují se od Mostu?

Logo Severočeši.cz a Severočeši.cz - Litoměřice
Logo Severočeši.cz a Severočeši.cz - Litoměřice

Litoměřice - Jedno, nebo dvě hnutí? Řeč je o hnutí Severočeši.cz a Severočeši.cz - Litoměřice, které chce kandidovat v podzimních komunálních volbách. Jenže je zmítáno spory v nepřehledné struktuře nezávislých kandidátů a straníků.

Reklama

"Nové politické hnutí Severočeši.cz v Litoměřicích vzniklo již před krajskými volbami s cílem podpořit kandidáty z jiných částí kraje. V současné době jsou Severočeši.cz opoziční stranou v krajském zastupitelstvu a máme dva zástupce v poslanecké sněmovně," stojí na stránkách Severocesi-litomerice.cz.

Litoměřická základní organizace se přímo odkazuje na hnutí Severočeši.cz, které vzniklo v Mostě jako celokrajský politický subjekt pro volby do zastupitelstva Ústeckého kraje před rokem 2008. Prvopočátkem hnutí je ale Sdružení Mostečané Mostu, které na mostecké radnici vládne druhé volební období a v roce 2006 vystřídalo koalici ODS a ČSSD.

Sdružení Mostečané Mostu vzniklo na základech bytového družstva SBD Krušnohor, jejímž předsedou je František Ryba. Ten byl do února 2014 i předsedou hnutí Severočeši.cz, přestože před krajskými volbami za toto hnutí mluvil podnikatel Jiří Zelenka.

Kolem Jiřího Zelenky je utvořena skupina věrných - Bronislav Schwarz, Alena Dernerová a také Vlastimil Vozka, odvolaný primátor Mostu. Do skupiny lze zařadit i senátora Jaroslava Doubravu.

Boj začal především na mosteckém magistrátu, kde se Zelenkova parta snažila odvolat z postu náměstkyně primátorky Hanu Jeníčkovou. Ta patří do bloku Luboše Pitína, dalšího náměstka primátora. Zelenkovi se nakonec nepodařilo Jeníčkovou odvolat, naopak setrvala a skončil Vlastimil Vozka, který byl na jaře 2014 odvolán.

Jeníčková a Pitín patří do skupiny Františka Ryby, který protestoval proti tomu, že hnutí Severočeši.cz ovládl Bronislav Schwarz s Jiřím Zelenkou. Právě Pitín podal u okresního soudu v Mostě žalobu na předběžné opatření, aby hnutí Severočeši.cz nemohlo kandidovat v podzimních komunálních volbách.

Schwarz to vnímá jako reakci na avizovanou kandidaturu Severočechů na mostecký magistrát. Na něm chce setrvat i Sdružení Mostečané Mostu.

Zpět do Litoměřic. Předsedou je Lukas Wünsch, který je členem hnutí Severočeši.cz a bude lídrem kandidátky v Litoměřicích. Kolem Wünsche je utvořena skupina nezávislých kandidátů, z nichž někteří působili v jiných politických stranách. Například Petr Hošek a Jan Dostal v ČSSD.

Právě Jan Dostal vede za hnutí Severočeši.cz v Litoměřicích mediální kampaň, zároveň je majitelem médií, které jsou z části financovány z městských rozpočtů, například Litoměřic a Lovosic.

Ten na Litoměřickém fóru tvrdí, že litoměřické hnutí i přes stejné logo nemá s mosteckým hnutí Severočeši.cz nic společného.

Nevysvětluje ale, zda si Severočeši.cz - Litoměřice po vypuknutí sporu v tichosti sehnali (či stále sbírají) potřebný počet podpisů a registrovali se (či plánují registraci) jako samostatný subjekt nezávislý na hnutí Severočeši.cz. Přestože využívá stejné logo a lídrem kandidátky je člen předsednictva hnutí Severočeši.cz.

Předseda Severočechů Bronislav Schwarz v reakci na verdikt mosteckého soudu uvedl, že čeká na rozhodnutí správního soudu. Navíc je přesvědčen, že hnutí Severočeši.cz bude moci na podzim kandidovat.

ČTĚTE:  Severočeši.cz nesmí v podzimních volbách kandidovat, rozhodl podruhé soud

Severočeši.cz vs. Sdružení Mostečané Mostu. Kdo je kdo v kauze?

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře