S komunálními volbami je v Lovosicích i referendum o hazardu

Komunální volby 2014
Komunální volby 2014

Litoměřicko - V pátek 10. a v sobotu 11. října 2014 se konají komunální volby do zastupitelstev obcí. V Lovosicích se navíc uskuteční místní referendum o hazardu.

Reklama

Volební místnosti budou otevřeny po oba dny - v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Na klasické kroužkování ve volbách na radnice však voliči s trvalým pobytem v dané obci nad 18 let věku musí zapomenout, jinak se hlas nebude počítat.

Existují celkem tři způsoby, jak voliči mohou upravit volební lístek, kterým je ve velkých městech arch složený z několika stran formátu A4. Lze volit stranu nebo jen jednotlivce, anebo volit stranu a jednotlivce z různých stran a hnutí.

Nejjednodušší je zaškrtnout křížek u názvu strany, čímž dostanou hlas všichni její kandidáti ve sloupci.

Dále lze volit jednotlivé osobnosti – pokud zaškrtnete křížky v rámečcích před jmény kandidátů různých stran, rozdělíte hlasy mezi strany. Přeskočit může jen ten kandidát, který nasbírá o 10 procent hlasů víc, než bude činit průměr na jednoho kandidáta dané strany.

Přeskočit kandidáta je poměrně obtížné. Pokud volič budee křížkovat, většinou svým preferenčním hlasem pomůže straně, kterou by nejraději nevolil.

U třetí možnosti lze zakřížkovat stranu a pak jednotlivce z jiných partají. V takovém případě vybraná strana dostane o tolik hlasů méně, kolik kandidátů z ostatních stran jste zakřížkovali. K preferenčním hlasům u kandidátů ve straně, kterou volič zakřížkuje, se už nepřihlíží.

Každý volič rozděluje tolik hlasů, kolik zastupitelů je vyznačeno v záhlaví volebního lístku.

V případě referenda se na voliče vztahují stejné podmínky jako při komunálních volbách. Aby byl výsledek referenda platný, musí být splněna minimální účast voličů 35 procent.

MojeLitoměřicko.cz připravuje speciální volební zpravodajství. Sledujte průběh a výsledky voleb na našem webu.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře