Rychlodráha Praha - Lovosice se má začít stavět za 7 let. Zastávka v Litoměřicích není jistá

Mapa s plánovanou trasou Praha - Litoměřice. Zdroj: www.railvolution.net/czechraildays
Mapa s plánovanou trasou Praha - Litoměřice. Zdroj: www.railvolution.net/czechraildays

Litoměřicko, Lovosicko - Plánovaná výstavba vysokorychlostní tratě z Prahy do Berlína by na českém území měla začít v roce 2022. Zatím se počítá s úsekem Praha - Lovosice.

Reklama

Jenže třeba na Podřipsku jsou s návrhem trasy kvůli územní rezervě nespokojeni. "Už několik let platí územní rezerva. To znamená, že nelze stavět, nelze opravovat. S každým povolením se musí jezdit do Prahy, aby změna stavby či její rekonstrukce byla povolena ministerstvem dopravy. V obci mají vlastníci sníženou hodnotu nemovitostí," nastínila komplikovaný život ve Vražkově starostka Jaroslava Smetanová.

Na Podřipsku se počítá i se zastávkou pro Rodunici nad Labem, a to v oblasti letiště a křižovatky U Grobiána.

Odtud by rychlotrať měla zamířit na Terezín a Lovosice. Zda povede do Ústí nad Labem přes Litoměřice (i se zastávkou), není nyní jisté - přestože projektanti tuto variantu již představili.

Důvodem nejistoty, kudy rychlotrať skutečně povede od Lovosic dál k hranicím Německa, je situace na saské straně. Při návštěvě Berlína, před třemi dny, premiér Bohuslav Sobotka vyzval kanléřku Angelu Merkelovou, aby Sasové rychlodráhu začlenili do svých územních plánů.

Avšak podle Merkelové je třeba počkat na zpracování spolkového plánu pro výstavbu dopravní infrastruktury, který bude zahrnovat prioritní dopravní stavby v Německu. Připraven by měl být příští rok.

Zařazení železničních tratí do spolkového plánu je podle premiéra nutné k tomu, aby šlo jejich výstavbu financovat z evropských fondů. Na české straně by podle Sobotky bylo možné zahájit stavbu prvního úseku vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Lovosicemi nejdříve v roce 2022.

ČTĚTE: Plánovaná rychlodráha Praha - Berlín komplikuje život lidem z Vražkova

Přes Ústí nad Labem má vést rychlotrať. 16 kilometrovým tunelem přes České středohoří

Plán 2030: Napojit na vysokorychlostní trať kromě Ústí n. L. i Mostecko

Ústecká radnice chce zastávku rychlovlaku ve městě. Trať je zatím vedena mimo

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře