Roudnická nemocnice: Máme dialýzu a investujeme do přístrojů i lékařů, říká Tomáš Krajník

Ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou Tomáš Krajník. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou Tomáš Krajník. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Roudnice n/L. - "Na začátku května bude fungovat nové oddělení dialýzy. Bylo zcela nově postavené, díky ní jsme zmodernizovali jeden z pavilonů v areálu nemocnice," říká v rozhovoru pro MojeLitoměřicko.cz Tomáš Krajník, ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou.

Reklama

Jaký byl pro nemocnici loňský rok 2013 z pohledu financování? V resortu zdravotnictví to bylo hodně bouřlivé: úhradová vyhláška, méně peněz... Jak to vidíte ve srovnání se začátkem letošního roku 2014?

Loňský rok byl jednoznačně kritický a v našem případě dvojnásobně složité období vzhledem k situaci, která nastala na konci roku 2012, kdy nás v rámci nějaké restrukturalizace dali na černou listinu. O našem osudu rozhodli tak, že budou lůžka ubývat, což neuklidnilo pacienty ani zaměstnance. Spíše naopak. Díky podpoře několika lidí v regionu, kteří se zasadili o to, aby nemocnice nadále fungovala, se podařilo nakonec vážnou situaci ustát. Bohužel následně nám situaci zkomplikovala úhradová vyhláška, která byla velmi podhodnocená, což byl negativní dopad na všechny nemocnice. Jednoduché období to nebylo. Udělali jsme určité kroky, abychom nastavili takový systém, který nám umožnil to nepříjemné období přečkat. Abychom nějakým zásadním způsobem neohrozili zdravotní péči v regionu Podřipska.

Byli jste v plusu, nebo v mínusu?

Byli jsme v červených číslech. Museli jsme ztrátu zadotovat. Mírný mínus byl způsoben dvěma aspekty.

Jak to vypadá letos na začátku roku? Sice se změnila úhradová vyhláška, ale na druhou stranu byly zrušeny poplatky za pobyt v nemocnici.

Na konci loňského roku jsme měli nárůst pacientů. V současné době máme skoro přeplněno oproti předchozímu referenčnímu období a máme velký nárůst pacientů. Úhradová vyhláška pro rok 2014 zásadně srovnala rozdíl mezi individuálními sazbami. Je nutné podotknout, že každá nemocnice za stejné výkony dostala jinak placeno. Když vezmu dvě sousední nemocnice, tak ta druhá oproti té první má za stejný výkon zaplaceno o dvacet třicet procent vyšší částku. I z tohoto pohledu bylo loňské hospodaření složité a nová úhradová vyhláška to sjednotila. Akorát to rozdělila dalším koeficientem. Z tohoto pohledu je to letos mnohem lepší. Zdá se, že zbyde prostor pro investice, které jsou potřeba.

Z pohledu ekonomiky je nemocnice po těch turbulencích stabilizovaná?

Jsme naprosto stabilní subjekt v Roudnici nad Labem a jsme připraveni investovat. Situace byla stabilizovaná už na konci loňského roku. Avšak negativní dopad ze začátku roku 2013, kdy se dojednávali smlouvy a byly velké tlaky na to, aby se v nemocnici omezila zdravotní péče, se projevil.

Máte uzavřené smlouvy na všechna oddělení se všemi zdravotními pojišťovnami?

Máme. Na všechna oddělení a dlouhodbě.

Nehrozí tedy riziko, že by někteří pacienti nebyli ošetřeni kvůli pojišťovně, u které jsou pojištěni?

Máme smlouvy se všemi pojišťovnami. V jednotlivostech se to může lišit. Mají to tak všechny nemocnice.

Jaká oddělení jsou v Podřipské nemocnici s poliklinikou?

Není to o odděleních, ale o odbornostech. Lůžková oddělení jsou gynekologie, dětské oddělení, porodnice, chirurgie, interna. Máme rehabilitaci, radiodiagnostiku, gastroenterologii, ošetřovatelské oddělení, léčebnu dlouhodobě nemocných, neurologii, plicní či pohotovost. K dispozici je lékárna.

Jste nemocnice, která provádí operace. Které nejčastěji? Jsou to operace pro předem objednané, nebo akutní ARO?

Řešíme akutní případy, máme 24 hodinovou pohotovost. Zároveň řešíme objednané pacienty, kteří se přihlašují na operace. Velký zájem je o kolenní klouby, traumatologii, operace typu kýly, žlučníku, střev, operace cév, což je v poslední době velký nárůst - cévní chirurgie. Řešíme gynekologické operace.

Jak jste na tom s porodnicí?

Porodnici jsme znovu otevřeli v září 2013. Od té doby nám počet porodů narůstá. Pro nás je důležité, aby si region zvykl na to, že u nás porodnice je opět v provozu. Porodnice je oblíbená, máme mnoho pozitivních reakcí. Snažíme se vytvořit příjemné prostředí pro matku a pro dítě a vyjít vstříc požadavkům, které jsou požadovány. Tedy vytvoření takové atmosféry, aby bylo co nejméně stresu.

Jak jste na tom s lékaři?

Máme kmenové lékaře a samozřejmě lékaře, kteří dojíždějí. Na konci loňského roku, poté co se situace uklidnila, jsme posílili týmy. Máme velmi silné oddělení ARO, chirurgie, interny, gynekologie. Na odděleních je mnoho změn. Je tu nový primář dětského oddělení nebo ARO. Máme zkušené primáře interny a chirurgického oddělení.  Máme mnoho vedoucích lékařů odborností.

Investovali jste do lékařského vybavení?

Určitě. Loňský rok byl kritický a složitý, tak i přes tuto situaci jsme museli sehnat přístroje. Neustále jsme investovali. Jsme hrdí, že jsme dokázali udělat plnou digitaizaci radiologického oddělení. Podařilo se nám zajistit propojení se státními nemocnicemi. Nakoupili jsme hodně přístrojů. Tou největší investicí, která stojí za zmínku, je nákup nové gastroskopické věže včetně tzv. transnasálního vyšetření. To je naše specialita, kterou v severních Čechách děláme jen my. Je to vyšetření žaludku nosem.

Připravujete ještě nějaké investice v nejbližší době?

Na začátku května bude fungovat nové oddělení dialýzy. Bylo zcela nově postavené, díky ní jsme zmodernizovali jeden z pavilonů v areálu nemocnice. Konkrétně v budově bávalé gynekologie. Připravujeme novinky, že jsme zavedli objednávání pacientů online do ordinace a bude připravena možnost objednávky i na webu.

Jak si stojí roudnická nemocnice v prostředí dominance Krajské zdravotní?

Spolupracujeme s pracoviští Krajské zdravotní (5 nemocnic: Ústí n.L, Děčín, Teplice, Most, Chomutov - pozn. red.). Řešíme překládání pacientů, kteří svým typem onemocnění spadají do centra. Ať jsou to robotická oddělení či urologie. To jsou odbornosti, které patří do center a je snaha spolupráci rozšiřovat.

Jaká je spolupráce s městem Roudnice nad Labem nebo Ústeckým krajem? Pomáhají vám s financováním?

Určitě kraj nás podporuje. Poskytuje nám příspěvek na pohotovost, která je v okolí velmi oceňovaná. Byli jsme na setkání se starosty, kteří ji oceňují, protože je složité po určité hodině najít lékaře. Zajišťujeme dětskou a samozřejmě pohotovost pro dospělé - všeobecnou a chirurgickou.

Otevřete pobočky v nějakých dalších městech? Třeba ve Štětí, v Lounech?

Obě města máme v hledáčku. Ve Štětí máme vlastní budovu. Od března v ní máme indikační poradny, abychom lidem ušetřili nutnost cestovat k nám do Roudnice nad Labem. Indikační poradna znamená, že pokud pacient má nějaký problém, přijde do ordinace. Lékaři nebo primář do tamní ordinace jezdí v určitý den a čas a řeší se, zda je konkrétní onemocnění určeno pro operaci či jiné vyřešení problému. V Lounech se snažíme, vzhledem k tomu, že tamní nemocnice byla zrušena, nějakým způsobem spolupracovat a domlouvat se, že bychom tamní spádovou oblast obsloužili a nabídli služby nemocnice.

Myslíte si, že by pacienti, ať jsou odkudkoliv z kraje - z Ústí nad Labem, Děčína, Teplic či z Litoměřic - měli chodit jen do těch svých nemocnic v místě bydliště nebo si vybírat špitál na základě daných operací? Jít za konkrétním lékařem a vážit nějaký kilometr a jít třeba do Roudnice nad Labem?

Nemusím mluvit moc teoreticky. Ústečan nebo Tepličan samozřejmě může navštěvovat roudnickou nemocnici. Je to reálná praxe. Lidé si již nyní vyhledávají konkrétní odborníky, takže pro nás je běžné, že velkou část operací děláme pro lidi, kteří jsou mimo region. Jsou to operace kolen, cévní operace. I porody máme mimo region. Jsou to většinou lidé, kteří vyhledávají určitou službu, kterou jinde nedostanou. Přijdou sem za konkrétním lékařem a operaci absolvují. Ať už mají důvěru k lékaři, který jim dá anestezi či má důvěru k lékaři, který bude provádět konkrétní zákrok.

Jaké jsou čekací doby na operace?

Záleží jak na co. Podle typu operace. Průměr je měsíc. Řešíme situaci, kdy posilujeme na oddělení gastroentorologie, kde se nám protáhly čekací doby na tři čtyři měsíce, neboť zájem pacientů je enormní. Snažíme tam posílit, pracujeme na dvou pracovištích současně. Chceme udržet čekací dobu pod úrovní měsíce dvou.

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře