Rotbauer napráskal lovosickou radnici, že zveřejnila údaje poplatníků za odpad. Město má pokutu

Tomáš Rotbauer (druhý zleva). Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Tomáš Rotbauer (druhý zleva). Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Lovosice - Nepravomocnou pokutu 45 tisíc korun vyměřil městu Lovosice Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) za zveřejnění jmen obyvatel s osobními údaji na oficiálním webu města. Seznam s datumem narození měl sloužit jako variabilní symbol pro zasílání poplatků za komunální odpad.

Reklama

Podle vedení lovosické radnice město chtělo zrušit zasílání složenek obyvatelům - poplatníkům města. "Chtěli jsme ušetřit přes 200 tisíc korun," uvedl na zastupitelstvu (26.3.2015) starosta Milan Dian (ANO).

Právě on se především stal terčem kritiky zastupitele Tomáše Rotbauera (nez. za STAN), který kauzu nejprve rozvířil mediálně, aby posléze podal stížnost na ÚOOÚ.

"Vznesl jsem proti uveřejnění protest a včas jsem na to upozorňoval vedení města," uvedl na svém facebookovém profilu i na jednání zastupitelstva. Tomáš Rotbauer požadoval vyvození osobní odpovědnosti toho, kdo dal pokyn ke zveřejnění dat na internetu.

Zástupci rady města odkazovali na právní stanovisko městského právníka Ondřeje Pojkara. Ten sám vyměřenou pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů zpochybnil. "Úřad nenapsal přesně, v čem jsme měli pochybit. Mají nějaký právní názor, my máme právní názor. Vůči pokutě město podá odpor. Pokuta není pravomocná," uvedl advokát na zastupitelstvu.

Tomáš Rotbauer v diskusi chtěl vědět, kdo v případě nutnosti uhradit 45 tisíc korun jako pokutu, peníze nakonec zaplatí. Zda město z městského rozpočtu či konkrétní osoba. "Chtěl bych vědět, kdo dal pokyn ke zveřejnění," apeloval opoziční zastupitel.

Podle Milana Diana to bylo kolektivní rozhodnutí. "Byl to proces, který vyústil v tabulku. Chtěli jsme změnit dosavadní způsob informování poplatníků a ušetřit peníze za tisk a distribuci," řekl starosta Lovosic.

Přestože po vypuknutí nevole části obyvatel města radnice nechala seznam stáhnout z webových stránek, hájila se argumentem, že na zveřejnění údajů měla právo.

Nyní se každý obyvatel musí údaje k platbě za odpad zjistit na úřadě telefonicky nebo osobně. Poplatek 492 korun za osobu je v Lovosicích splatný do konce září 2015. Do konce března 2015 mohou obyvatelé zaplatit polovinu poplatku, a to v hotovosti v pokladně úřadu, bankovním převodem nebo poštovní poukázkou.

Reklama

Hodnocení

3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře