Řípská pou 2016 budí emoce. Jedním z vystupujících je i kapela Ortel

Plakát. Zdroj: pořadatel
Plakát. Zdroj: pořadatel

Krabčice, Rovné - Na Řípské pouti, konané na konci dubna 2016, vystoupí mimo jiné i kapela Ortel. Ta je některými považována za xenofobní. Kvůli jejímu angažmá na tradiční akci pořádané obcí Krabčice se zvedla vlna nevole a vznikla dokonce petice.

Reklama

Za petiční výbor vystupují Adam Šenk a Petr Landsfeld.

"Hrubě nesouhlasíme s účastí xenofobní kapely Ortel na Řípské pouti. Snažíme se veřejně upozornit na nevhodnost rozhodnutí pozvat tuto kapelu na jednu z nejvýznamnějších akcí regionu. Naše argumenty vysvětlující proč je toto rozhodnutí podle nás špatné je v textu petice. Pokud budete chtít připojit svůj podpis, budete moci tak učinit během následujících dnů na petičních místech, které v dohledné době zveřejníme," napsali organizátoři petiční akce.

To, že Ortel vystoupí na letošní Řípské pouti, potvrdili organizátoři, kterým je obec Krabčice. Ortel má vystoupit v neděli 24. dubna 2016 mezi 13. a 14. hodinou.

Znění petice

My, níže podepsaní občané České Republiky, prostřednictvím této petice žádáme, aby nechvalně známá xenofobní skupina Ortel neúčinkovala na Řípské pouti konané od 22. 4. 2016 do 24. 4. 2016.

Máme za to, že by akce typu Řípské pouti měla být převážně pro rodiny s dětmi a dospívající mládež, nikoliv pro příznivce xenofobie a nenávisti vůči národnostním, sexuálním či náboženským menšinám. Právě to představuje skupina Ortel.

Spojení kapely s českou extrémně pravicovou scénou lze dokumentovat například tím, že píseň skupiny jako svou oficiální hymnu používala Dělnická strana, zrušená v roce 2010 Nejvyšším správním soudem pro její navázání na nacionální socialismus, neonacismus a podporu násilí. Nástupnická Dělnická strana sociální spravedlnosti byla rovněž mezi prvními gratulanty k (velmi nešastnému) úspěchu skupiny v anketě Český slavík. Zpěvák Tomᚠ"Ortel" Hnídek se také pravidelně zúčastňuje extrémistických akcí, například 17. listopadu 2015 vystoupil v Praze na demonstraci, kterou pořádala Národní demokracie známého antisemity Adama B. Bartoše spolu s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Z těchto důvodů považujeme účinkování skupiny Ortel na akci pořádané obcí Krabčice přinejmenším za nevhodné a nesouhlasíme s ním.

Zvažte, prosím, zda-li je nutné, aby jedna z nejvýznamnějších akcí regionu vyvolávala kontroverze účinkováním kapely Ortel, nebo naopak aby byla místem, kde každý může příjemně strávit svůj volný čas bez ohledu na svou národnost, náboženství nebo sexuální orientaci.

Za petiční výbor,
Ing. Adam Šenk a Petr Landsfeld

Reklama

Hodnocení

2.74 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře