Region Lovosice? Nové cedule zvyšují městům sebevědomí

Modrá cedule Region Žatec. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Modrá cedule Region Žatec. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LOVOSICE - Modré cedule označují území bez přesných hranic, ale slouží jako psychologický efekt. Města, která se chtějí "vymanit" z původních okresů, volí pro své "sebeurčení" název Region. Vydá se touto cestou Lovosice?

Reklama

Rivalita mezi Žatcem a Louny je známá. I v současnosti je označován jako okres Louny, přestože už neplní původní funkci. Místo toho vznikly obce s rozšířenou působností a okres byl tak rozdělen na oblasti Louny, Podbořany a Žatec.

A právě Žatec zavedl před několika lety novinku. Město nechalo vyrobit a umístit k silnicím modré cedule s nápisem Region Žatec.

Zákon to nezakazuje, přestože něco jako "region" neexistuje.

A stejné cedule s nápisem "Region Lovosice" by mohla nechat vyrobit a instalovat lovosická radnice.

Následovat by mohlo město Dvůr Králové nad Labem, které je součástí okresu Trutnov. Vedení tamní radnice se ale rozhodlo vyřešit "mindrák" a Dvůr Králové více zviditelnit.

"Cedule posílí naši hrdost, že památky, které tady jsou, jsou na Dvorsku. A ne na Trutnovsku,“ řekl pro ČT24 starosta Dvora Králové Jan Jarolím.

Přestože Lovosice patří do okresu Litoměřice, město je rovněž obcí s rozšířenou působností. S Litoměřicemi de facto nemá nic společného.

Modré značky ukazují na území bez hranic. Co přesně region s modrou značkou znamená, neříká ani zákon o územním členění státu.

„Když už ne okres, tak alespoň náš region jsme si označili. Panuje tu takové přátelské špičkování,“ řekl pro ČT24 žatecký mluvčí Karel Havelka.

Žatec vnímá modré cedule jako podporu sebevědomí obyvatel města.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře