Realitní makléřka se musí omluvit. Kvůli pronájmu bytu Romce

Soud v Litoměřicích. Foto: archiv Wikipedia.org
Soud v Litoměřicích. Foto: archiv Wikipedia.org

Litoměřice - Realitní makléřka Eliška Nosková se musí omluvit za diskriminaci Romce Lence Balogové. Rozhodl o tom v pátek (14.8.2015) Okresní soud v Litoměřicích.

Reklama

Realitní makléřka podle soudu odmítla Romce pronajmout byt. Majitel bytu si to prý nepřál. Lenka Balogová žádala po Elišce Noskové omluvný dopis a odškodné 100 tisíc korun. To jí soud nakonec nepřiznal.

Jádro sporu bylo v tom, že Balogová jako figurantka volala na jaře 2013 do realitní kanceláře na podnět kanceláře ombudsmana a předstírala zájem o pronájem bytu. Realitní kancelář vybrala podle svých slov náhodně. Balogová požadovala lokalitu Lovosice.

Podle Balogové nejprve hovořila s Noskovou, ta předala telefon kolegovi. Ten se měl Balogové zeptat, zda je Romka. Po souhlasu jí realitní makléř měl sdělit, že na přání klienta byt nemohou pronajmout.

Událost byla v rámci testování Úřadu ombudsmana, tehdy mu šéfoval Pavel Varvařovský. Úřad prováděl situační testování s cílem zjistit, jak je to s rasovou diskriminací při pronájmech bytů.

Majitelka realitní kanceláře se před soudem bránila tím, že to byl požadavek klienta a nelze do bytu přivést někoho, koho si majitel nemovitosti nepřeje.

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře