REAKCE: Lovosice se vymezily vůči Litoměřicím. Má vzniknout MojeLovosicko?

Radnice v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Radnice v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LOVOSICE - Lovosice nepatří do Litoměřicka aneb česká malost v přímém přenosu. O co jde?

Reklama

Lovosický "nacionalismus" na městském úřadě se projevil nečekaně. Stačil jeden běžný email směřující z redakce k rukám tiskové mluvčí Ivany Kocánkové, abychom se dozvěděli, že Lovosice se cítí "nedoceněné" a "žárlí" na větší Litoměřice.

"Vzhledem k tomu, že již neexistují okresy nespadá město Lovosice již pod Litoměřický okres. Jsme samostatným působným celkem tzv. ORP Lovosice. Naším regionem je tedy Lovosicko," znělo zdůvodnění mluvčí města Ivany Kocánkové na dotaz, zda by město umístilo odkaz na anketu NEJ vánoční strom 2016 na webové stránky města, tak jak to činí i ostatní města po celém Česku.

"Vaše soutěž hovoří o Litoměřicku a Podřipsku. Z hlediska propagace Lovosicka, které se snažíme prosazovat, není pro nás tedy zcela relevantní, odkaz na stránky našeho města umisťovat," dodala Ivana Kocánková.

Městský úřad v Lovosicích, za který Ivana Kocánková hovoří, obnažil několik aspektů najednou.

Lovosice mají komplex méněcennosti vůči Litoměřicím. Ve slovníku významu slov najdeme, že méněcennost znamená "celkový pocit nedostatečnosti, hluboká pochybnost a nejistota o sobě samém."

Otázka je, zda to tak vnímají jen někteří úředníci z městského úřadu v Lovosicích (Ivana Kocánková podle své odpovědi zřejmě ano), nebo je to komplexní problém obyvatel města.

Lovosice mají rivalitu vůči Litoměřicím. Vždy to byla samostatná města a nikdy se nestalo, že by byla sloučena do jednoho celku. Některá města to řeší tak, že si vymínila zvláštní cedule u silnic. Doporučuji v dalším kroku cedule typu Region Lovosice, tak jako to udělal Žatec, aby se vymezil vůči Lounům.

Lovosice vánoční strom raději nechtějí propagovat. Anebo je to jinak a městský úřad v Lovosicích se stydí za to, jaký vánoční strom, který roste po celý rok, má na "zeleném náměstí". A raději ho nechce propagovat u svých obyvatel.

Jiné radnice velkých měst i malých obcí posílají své vánoční stromy, zapojují své obyvatele a neřeší to, zda patří pod Českolipsko či Novoborsko, Semilsko či Turnovsko, Karvinsko či Bohumínsko, Klatovsko či Sušicko atd.

Aby bylo jasno. Lovosicko je pro Prahu "výspa", město, o kterém většina lidí z hlavního města či zbytku republiky ani neví, kde leží.

Pro ostatní obyvatele Česka je Ústecký kraj (mimochodem: ten název Lovosicím vadí, či ne?) "výspa" někde na severu, o které slyší jen v souvislosti se skandály, s velkou nezaměstnaností a nepřizpůsobivým obyvatelstvem).

Pro západní Němce jsou východní Němci "Ossi" a pro Němce je Česko "Ost Europa". Berou nás "do jednoho pytle" s Poláky, Maďary, Slováky i Ukrajinci.

Nikde jinde, než v Česku neplatí to, že "doma není nikdo prorokem", "úspěch se neodpouští", "malost", "komplex méněcennosti".

A pak, proč chytří lidé odcházejí z Lovosic, město stárne a zůstávají jen ti, co jsou "závislí" na místní fabrice.

Možná by neuškodilo někdy vyjet za hranice města, za hranice "Lovosicka", za hranice kraje, za hranice Česka. Možná pak někteří úředníci městského úřadu uvidí svět jinak...

Mimochodem: Víte, jak někteří i z Lovosicka přezdívají lidem, co bydlí přímo ve městě? Ledkožrouti.

Vysmívají se chemičce, která paradoxně zajišťuje zaměstnanost širšímu regionu (i Litoměřicku), ale městu (Lovosice) kazí jméno.

Možná, že někteří úředníci městského úřadu v Lovosicích žijí ve své sociální bublině.

Image Lovosic a Lovosicka se tvoří jinak, než předvedla tisková mluvčí. Vedení městského úřadu promarnilo příležitost "patriotismu", který je prvním odrazovým můstkem k tvorbě pozitivní image vůči lidem mimo město a region.

ČTĚTE: Nový problém: Sociální bubliny a odmítání zpráv, s kterými se neztotožňujeme

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře