Radnice neví, co s olejnou. Je lovosický areál v rukou spekulantů?

Areál bývalé olejny v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Areál bývalé olejny v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Lovosice /KAUZA/ - Bývalá olejna v centru Lovosic je předmětem sporů mnoho let. Ty vygradovaly před dvěma lety začátkem nepovolené demolice objektů, se kterou si neví rady stavební úřad ani lovosická radnice. Areál mezitím zase změnil majitele.

Reklama

Demolice objektů a likvidace zařízení z areálu bývalé olejny pokračuje. Sanace, která by zlikvidovala chemické látky, nezačala. Předchozí vedení města v čele s Lenkou Lízlovou (ČSSD) nezískalo dotaci z krajského úřadu, řešení kauzy převzal k řešení nový starosta Milan Dian (ANO).

"Bylo nám sděleno, že dvě nadnárodní společnosti by areál údajně odkoupily a měly by zájem zde provozovat svou podnikatelskou činnost. O které společnosti se jedná, nám však odpovězeno nebylo," uvedl pro radniční noviny.

Vedení města se sešlo s Janem Bučkem, který zastupoval nového majitele areálu - Belgičana Bruno Beyneho. Předtím se k vlastnictví hlásil Claude Dhiet, rovněž Belgičan.

"V této chvíli pan Beyne zamýšlí ponechat si ve vlastnictví pouze rohovou budovu (ulice 8. května a Tovární). Dále probíhají jednání, za jakých podmínek odprodá kontaminované a demolované objekty. Čekáme zejména na vyhodnocení analýzy rizik, kterou si město nechalo udělat. Z ní budeme dále vycházet," cituje Jana Bučka radniční list.

Podle tajemníka městského úřadu je zpracovávána analýza rizik, která by měla odpovědět na otázky ohledně možné kontaminace podloží, podzemní vody a demoličních materiálů. "Předpoklad předání závěrů je duben 2015," uvedl František Budský.

Jenže to není všechno. V areálu bývalé olejny stále dochází k demolicím. Na konci února 2015 lovosický stavební úřad zkontroloval s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) a krajskou hygienou, jak to v areálu vypadá. Zjištění? Nepovolená demolice bývalé vodárny.

"Dochází zde k demolicím několika objektů, na které v současné době nenívydáno stavební povolení. Majiteli i nájemci areálu byl předán protokol s výsledkem kontroly a nyní se čeká na jejich vyjádření, na jehož základě bude vyhodnocen další postup," uvedlo město v prohlášení.

ČTĚTE:  Kauza olejna: Inspekce udělila pokutu exmajiteli, další řízení pokračují

Kauza lovosická olejna: Inspekce udělí pokuty. Kdo chemikálie odstraní

Kauza lovosická olejna: V areálu jsou radioaktivní látky, tvrdí inspekce

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře