Radní asi chtějí prodat litoměřickou nemocnici i s nemovitostmi

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICE - Kompletní prodej litoměřické nemocnice pravděpodobně chystají litoměřičtí radní. A to nejen poskytování zdravotní péče, ale i nemovitosti. Město by tak zřejmě ztratilo kontrolu, co s nemocnicí bude.

Reklama

Neustále měnící se plány s nemocnicí v Litoměřicích.

Aktuálním posledním krokem vedení města je přijetí usnesení rady města ze dne 15. 7. 2019, kterým rada schválila záměr zvýšit základní kapitál společnosti Nemocnice Litoměřice, a.s., vložením nemovitých věcí ve vlastnictví města Litoměřice. Nemovité věci by se tak staly majetkem nemocnice.

Ze zápisu usnesení není zřejmé, které nemovitosti mají být konkrétně vloženy. Lze se ale domnívat, že se jedná o nemovité věci představující areál nemocnice.

Tímto krokem vedení města dalo najevo, že záměr předání nemocnice do rukou třetímu subjektu neopustilo.

Transparency International: Rozhodnutí budí značné rozpaky a přináší řadu otázek

Kauzou litoměřické nemocnice se zabývá i organizace Transparency International (TI), a to podle svých slov, na základě podnětů klientů právní poradny.

"Transparency v celém případu litoměřické nemocnice spatřuje několik problematických rovin. Předně jde o příslib vedení města litoměřickým občanům před volbami, že se prodej litoměřické nemocnice neuskuteční, a po volbách je vše jinak,“ vysvětlil právník TI Pavel Jiříček.

Kroky, které vedení města v čele se starostou a senátorem Ladislavem Chlupáčem a místostarostou a poslancem Karlem Krejzou (oba ODS) činí jen několik měsíců po komunálních volbách, jsou v příkrém rozporu s předvolební rétorikou.

Současně chybí to hlavní –  relevantní důvod pro převod nemocnice do soukromých rukou. Nemocnice je podle dostupných údajů v dobré ekonomické kondici, kterou by jí mohly závidět mnohé zdravotnické ústavy v České republice. Poskytovaná péče probíhá bez komplikací a její dostupnost je neocenitelným aspektem, který zásadně vnímá široké okolí města Litoměřic a jeho občané.

Nejasný je i argument vedení radnice ohledně obavy z budoucí personální krize. Nabízí se otázka, zda změna v osobě vlastníka přinese kýžené řešení – personální nouze v rámci nemocniční péče je celorepublikový fenomén, nikoli pouze lokální záležitostí Litoměřic nebo veřejných nemocnic.

Vedení města svůj záměr žádným relevantním důvodem dosud nepodložilo. Jisté je, že na něm trvá, a to i přes silný nesouhlas veřejnosti.

"Zajímavá je i otázka možného kupce. Podle veřejných informací by nemocnici totiž mohla odkoupit finanční skupina Penta. Její jméno se vyskytuje i v jiné ´nemocniční´ kauze, a to projektu nové zlínské nemocnice. I ta byla obestřena řadou pochyb a stejně jako tento případ postrádala hlubší argumentaci vysvětlující takový megalomanský projekt,“ objasnil Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

To vše jsou důvody, které vzbuzují otázky efektivity politicky prosazovaného řešení. Co nebo kdo stojí za záměrem politických představitelů města, kteří si i přes silný nesouhlas veřejnosti trvají na svém? TI bude vývoj kolem nemocnice v Litoměřicích pečlivě sledovat a analyzovat kroky zástupců města.

Usnesení rady města 15/2019

430/15/2019
Záměr na zvýšení základního kapitálu společnosti Nemocnice Litoměřice, a.s. nepeněžitým vkladem nemovitých věcí ve vlastnictví Města Litoměřice
Rada města Litoměřice rozhoduje ve věci obce jako jediného akcionáře obchodní společnosti Nemocnice Litoměřice, a.s., se sídlem Žitenická 2084, 412 01 Litoměřice, IČO: 061 99 518 a přijímá toto rozhodnutí / schvaluje tento návrh na vydání rozhodnutí:

a) RM schvaluje záměr na zvýšení základního kapitálu společnosti Nemocnice Litoměřice, a.s. nepeněžitým vkladem nemovitých věcí.

b) RM ukládá představenstvu společnosti Nemocnice Litoměřice, a.s. předložit, v souladu se zákonem č. 90/2012 Sb. o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) ve znění zákona č. 458/2016 Sb., návrh na určení vybraného soudního znalce, který provede ocenění nemovitých věcí za účelem zvýšení základního kapitálu nepeněžitým vkladem nemovitých věcí.

c) RM ukládá představenstvu společnosti Nemocnice Litoměřice, a.s. zajistit přípravu návrhu na změnu Stanov společnosti upravujících zvýšení základního kapitálu nepeněžitým vkladem nemovitých věcí, a to v součinnosti s vybranou notářskou a advokátní kanceláří.

d) RM ukládá starostovi města Litoměřice, aby město Litoměřice, zastoupené starostou vydalo při výkonu působnosti valné hromady Rozhodnutí jediného akcionáře Nemocnice Litoměřice, a.s. o výše uvedených usneseních.

Mgr. Ladislav Chlupáč
starosta města

Lukas Wünsch
2. místostarosta města

SOUVISEJÍCÍ: Trik s litoměřickou nemocnicí. Rada města chce vyzrát nad kritiky prodeje novým plánem

Kauzu litoměřické nemocnice i radnice vyšetřuje policie. Tlak na odvolání Radka Lončáka roste

Obrat v kauze nemocnice. V Litoměřicích bude zřejmě referendum i přes ústup vedení města

Je ODS neschopná nebo zkorumpovaná? Babiš se vložil do kauzy nemocnice v Litoměřicích

Po petici následuje referendum. V Litoměřicích bojují o nemocnici

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Nepodporujte petici, vyzval starosty senátor Ladislav Chlupáč. Může si to dovolit?

Fakta, nebo fake news? Aneb dojmy a pojmy litoměřické radnice v kauze nemocnice

Kauza nemocnice v Litoměřicích: Prvomájový protest, petici podepsalo přes 6 tisíc. Bude referendum?

Petice proti prodeji nemocnice je na světě. Podepisují ji lidé po celém Litoměřicku

Zaměstnanci nemocnice v Litoměřicích vyzvali k rezignaci vedení

Výzvy k rezignaci, vyhrožování, petice. Možná privatizace nemocnice v Litoměřicích hýbe městem

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Podle Pirátů a Zelených jsou zjištění alarmující

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Už ne pronájem, ale rovnou privatizace...

Hassan Mezian: Pacienta by mělo zajímat, kdo nemocnici vlastní a jak hospodaří

Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

Hassan Mezian: Pro Roudnici měla privatizace nemocnice smysl, v Litoměřicích ho nevidím

Hassan Mezian: Nemocnice ohrožují neadekvátní politické zásahy, a to i v Litoměřicích

Fiasko v Litoměřicích. Vedení města v čele s ODS utrpělo s pronájmem nemocnice porážku

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře