Poplatek za pobyt v nemocnici je minulostí. Nemocnicím budou peníze chybět

Operační sál v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSP
Operační sál v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSP

Litoměřice, Roudnice n/L. - Poplatek 100 korun za pobyt v nemocnici je od ledna 2014 minulostí. Ovšem s několika milionovým výpadkem si musí poradit v litoměřické nebo roudnické nemocnici.

Reklama

I nadále některé poplatky zůstávají. A to jsou poplatek za návštěvu pohotovosti bez omezení věku (90 Kč), dále poplatek za návštěvu lékaře od 18 let věku (30 Kč) a také poplatek za výdej léků na předpis (30 Kč) za recept (nikoli za položku na receptu).

Pro nemocnice to ale znamená zásah do hospodaření. „Reálně přijdeme o 700 tisíc korun měsíčně, ročně o osm milionů korun. Peníze jsme přitom investovali do materiálu. Pro nás je to znatelný zásah do hospodaření,“ řekl ředitel litoměřické nemocnice Radek Lončák.

„Peníze z poplatků byly zahrnuty do hospodaření nemocnice. Počítali jsme to a pro roudnickou nemocnici to znamená výpadek 400 až 500 tisíc korun měsíčně. Náhradu za zrušené poplatky nám nikdo nedá,“ konstatoval ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou Tomáš Krajník.

Řešením není ani nová úhradová vyhláška. „Ta sice zrušila individuální základní sazbu a srovnala to na stejnou úroveň v rámci technické sazby. Jenže to vůbec neřeší poplatky za hospitalizaci. Stát sice tvrdí, že dojde ke kompenzaci u státních pojištěnců na úrovni pojišťoven, to ale nemocnice nemusí vůbec pocítit,“ dodal Krajník.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře