Pomoc uprchlíkům putovala do Bělé pod Bezdězem

Sbírka pro uprchlíky v Litoměřicích. Foto: archiv Charita
Sbírka pro uprchlíky v Litoměřicích. Foto: archiv Charita

Litoměřice - Sbírka Diecézní charity Litoměřice na pomoc uprchlíkům odcestovala do Bělé pod Bezdězem. Litoměřická Charita ale nezůstane pouze u pomoci materiální.

Reklama

Diecézní charita vyhlásila sbírku na pomoc uprchlíkům, kterou chce pomoci lidem v těžkých životních situacích. Koordinátorka sbírky Alena Holcová, je z výtěžku sbírky mile překvapena: „První reakce na sbírku, se kterými jsme se setkali, byly prostřednictvím facebooku, a až na výjimky byly velmi nesouhlasné až vulgární. S takovým výtěžkem sbírky, který se nám podařilo nashromáždit, jsme tedy ani zdaleka nepočítali. Bereme však nesouhlasné projevy s rezervou a částečným pochopením. Jsme toho názoru, že lidé, kteří mají potřebu takto se vyjadřovat, jsou často více aktivní, než ti, kteří jsou názoru opačného, a naše mínění se potvrdilo.“

Během pár dní se vstupní hala Charity zaplnila desítkami pytlů ošacení, potravin a hygienických potřeb a z reakcí dárců bylo jasné, že jsou i lidé, kteří pomáhat chtějí: „Například jeden pán uvedl, že pomoc druhým vnímá jako svou povinnost a chce tímto způsobem dávat příklad i svým dětem, o to prý více, když vidí nenávistné reakce na uprchlíky ve svém okolí. Jiný mladý pán s dítětem v náručí se dokonce omlouval, že dává tak málo, více si ale dovolit s několika dětmi nemohou,“ přibližuje situaci paní Holcová.

Ve čtvrtek 1.10. odcestovala většina vybraných věcí do Bělé pod Bezdězem, kde je zařízení pro zajištění cizinců, které požádalo litoměřickou Charitu o pomoc. Celkem se jednalo o 27 pytlů ošacení, 9 pytlů bot a 12 krabic hraček a výtvarných potřeb pro děti. Potřeby uprchlíků v Bělé ale nejsou jen materiální, zařízení potřebuje také síly pracovní.

Tento problém se charity v litoměřické diecézi  rozhodly řešit a ve čtvrtek 1.10. se sešly v Litoměřicích, kde po diskuzi s vedením zařízení v Bělé projednávali další možnosti pomoci. Diecézní charita Litoměřice společně s charitami z České Lípy, České Kamenice a knězem z Bělé - Kamilen Škodou, který se setkání rovněž zúčastnil, se nyní bude snažit zajistit program pro děti uprchlíků, nákupy do zařízení a třídění ošacení v místních skladech. Další případnou pomoc nabídly také charity z Lovosic, Mostu a Šluknova.

Druhá část sbírky, kde jsou především potraviny, hygiena a spací potřeby, poputuje do Diecézní charity Brno, která vše využije na okamžitou pomoc uprchlíkům v provizorních evakuačních centrech u státních hranic na území Jižní Moravy a v Přijímacím středisku Zastávka u Brna, se kterým spolupracuje. Dále bude doručována do zahraničí především do Maďarska, Srbska a Chorvatska.

Materiální pomoc mohou lidé i nadále nosit na adresu Diecézní charity Litoměřice, Kosmonautů 2022, každý všední den v době od 8:30 do 16:00 hodin. Aktuální seznam potřebných věcí je na stránkách www.dchltm.cz .

Svou pomoc můžete nabídnout také na www.pomocuprchlikum.charita.cz.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře