Pokratické sídliště se má nadechnout. Šedivé ulice mají být zelenější

Pokratické sídliště. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Pokratické sídliště. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice-Pokratice - Litoměřická koalice vytáhla ze šuplíku projekt vyplývající ze studie pokratického sídliště z roku 2004. Zastupitelé schválili uvolnění financí z rozpočtu města za účelem získání dotace z ministerstva pro místní rozvoj a dotačního projektu Podpora regenerace panelových sídlišť pro rok 2015.

Reklama

Návrh na 1. etapu regenerace sídliště Pokratice a celkovou dokumentaci zpracovala pražská architektonická firma Dondesign.

Jako první byla k revitalizaci vybrána lokalita v okolí mostku přes Pokratický potok. V dokumentaci se předpokládá oprava a rozšíření lávky a vytvoření vyhlídkového místa. Následně mají být provedeny terénní a vegetační úpravy, zejména vytvoření pobytové travnaté plochy.

Dále se předpokládá zvýraznění potoka v celkovém obrazu sídliště. V návrhu úprav se také počítá s regenerací předzahrádek při jihozápadní straně panelových domů. "Cílem těchto úprav je zvýšení kvality obytného prostředí, diferenciace prostranství na veřejná a vyhrazená vlastníků a uživatelům bytových jednotek. Současně je počítáno s úpravami pěších cest, veřejného osvětlení, vybavením jednotlivých prostorů novým mobiliářem," stojí v dokumentu schváleném komisí územního rozvoje.

Jak vyřešit parkování?

Pokratické sídliště kromě děr v silnicích, propadlých chodníků a nedostatečné zeleně chybí parkovací plochy pro auta. To první etapa revitalizace řešit nebude.

"Nedostatek parkovacích míst je možné vyřešit pouze prostřednictvím větších investic, zejména výstavbou hromadných garáží. K tomu je nezbytné zapojit do investování také jednotlivé zájemce garáže či parkovací místa," stojí v zápisu z jednání komise. Důvodem neřešení parkovacích míst je podle města nemožnost získání dotace z programu na regeneraci sídlišť.

To je důvod vybrané lokality u Pokratického potoka. "Jedná se o dopravně zklidněnou část sídliště bez přístupu vozidel. Je to těžiště celého souboru, které nebude zatěžováno realizací navazujících etap," argumentují realizátoři studie.

Vzroste po revitalizaci cena bytů?

Podle městského architekta Jana Mužíka budou provedeny úpravy parteru před fasádou dlouhého bytového domu a také má dojít k vyřešení parkování v ulici A. Muchy a dokončení úprav celého prostoru v daném místě.

"Výrazně se zlepší kvalita prostředí pro všechny obyvatele. Ve svém důsledku pak tato kvalita kladně ovlivní ceny bytů v lokalitě a tedy i následné sociální složení obyvatelstva," stojí v zápisu z jednání komise.

Město uvolní 2 miliony

Zastupitelé rozhodli o podání žádosti a realizaci záměru projektu Regenerace panelového sídliště Pokratice - I. etapa 2015 dle projektové dokumentace formou finanční dotace ze státního rozpočtu z programu podpory bydlení ministerstva pro místní rozvoj.

A dále dojde k zajištění spolufinancování projektu ze strany města Litoměřice z vlastních rozpočtových prostředků v maximální výši 1 950 000 korun včetně DPH, což je minimálně 30 % investičních nákladů akce.

DOPORUČUJEME SI PŘEČÍST: Litoměřická nemocnice platí za noviny skoro milion korun. Prý je to komfort pro pacienty

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře