Plán s ostravskými kaly se asi zopakuje. Bude se v Čížkovicích další roky spalovat nebezpečný odpad?

Cementárna v Čížkovicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Cementárna v Čížkovicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Čížkovice /EXKLUZIVNĚ/ - Když to vyšlo jednou, proč to nezopakovat. Tak lze parafrázovat scénář, který je napsán a se stejnými subjekty ho zrealizovat, jako v roce 2011. Podle poslance Michala Kučery (TOP 09) na základě interpelace ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) se rýsuje stejný způsob likvidace nebezpečného odpadu, tedy tzv. ostravských kalů.

Reklama

V tichosti a bez zájmu médií se připravuje zopakování plánu, jak z Ostravy převézt nebezpečný odpad, který by se spaloval v oficiálně nedefinované spalovně či cementárně. Vyplývá to z odpovědi ministra Jana Mládka.

"Již byly uzavřeny rámcové smlouvy s pěti uchazeči  na odstranění nadbilančních kalů z lagun. Nyní probíhá druhé kolo soutěže veřejné zakázky na odstranění nadbilančních kalů z lagun v množství 71 360 tun surových nezvápněných kalů a 20 202 tuny zavápněných kalů," uvedl na interpelaci poslance ministr průmyslu a obchodu.

"Uchazeči byli povinni zajistit kladné stanovisko odborného garanta, Ministerstva životního prostředí, k realizačnímu projektu. Na nadbilanční kaly je pohlíženo po celou dobu manipulace s nimi, to je od jejich odtěžení až po konečné využití neno odstranění, jako na odpad ve smyslu zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění," konstatoval Jan Mládek.

Ministr doslova uvedl: "Kaly budou energeticky využity ve spalovnách a cementárnách, konkrétní místa budou známa až po vybrání vítězného uchazeče. Kaly budou vymístěny z lagun do tří let od podpisu prováděcí smlouvy s vybraným zhotovitelem a nejpozději do dalších dvou let budou využity na koncových zařízeních."

"Co se týče konkrétního spalování nebo určení těch míst, soutěž je tak komplikovaná, že každý z těchto řešitelů nebo uchazečů v tomto výběrovém řízení musí předložit finální řešení, jak se všeho zbaví, aby to nezůstalo v nějakém meziskladu u třetí firmy, jak už se nám to v minulosti také stalo," dodal Jan Mládek.

Na dotaz poslance Michala Kučery, zda dojde ke konečné likvidaci v Ústeckém kraji, tedy uskladnění na skládce Celio na Mostecku a spalování v cementárně firmy Lafarge v Čížkovicích na Lovosicku, ministr reagoval slovy, že "v tuto chvíli není určeno místo, kde eventuálně dojde k finálnímu spalování. To musí předložit žadatelé o zakázku. Součástí tohoto návrhu musí být zajištění také toho, že ke spalování eventálně musí být souhlas okolí provozu."

Podle Michala Kučery, pokud vyhraje firma, která v roce 2011 nechala dovézt z Ostravy do Mostu a následně do Čížkovic nebezpečný odpad, který se v čížkovické cementárně spaluje od roku 2012 do současnosti - a spalovat se má až do roku 2017, je téměř jisté, že scénář se zopakuje. Spalování nebezpečného odpadu by tak mohlo probíhat až přes období roku 2020.

ČTĚTE:  Ticho po pěšině. Ostravské kaly již nejsou monitorovány jako dříve

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře