Parkování na Mírovém náměstí v Litoměřicích má být omezeno. Auta asi zamíří pod zem

Parkoviště, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Parkoviště, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

LITOMĚŘICE - Přeplněné Mírové náměstí v Litoměřicích vypadá jako jedno velké parkoviště. Zároveň historické náměstí je živé a díky mnoha lidem mohou fungovat obchody i restaurace. Část parkovacích míst ale asi zmizí.

Reklama

V září 2016 to byl experiment. Část Mírového náměstí byla neprůjezdná a stala se provizorní pěší zónou.

Nyní litoměřická radnice přišla s dalším nápadem. Část parkujících aut dostat pod zem, konkrétně do bývalého železničního tunelu. Ten sice vlastní soukromník, avšak město uvažuje o odkoupení tunelu. V něm by zřídilo podzemní parkoviště.

O této myšlence již MojeLitoměřicko.cz informovalo. Nyní radnice poskytla další podrobnosti o chystaném záměru.

"Vedení města si totiž nechalo zpracovat technickou studii na využití bývalého železničního tunelu jako parkovacího domu. Tak vysoký počet míst by podle ní přinesla realizace varianty počítající s instalací tzv. zakladačového systému v tunelu, který by dokázal zaparkovat až 158 aut. Prostor pro vznik dalších 38 vozidel pak nabízí venkovní část," uvedla mluvčí města Eva Břeňová.

Zastupitelé na posledním mimořádném jednání technickou studii vzali na vědomí.

Zároveň pověřili odbor územního rozvoje městského úřadu, aby zadal zpracování dalších úrovní projektové dokumentace počítající s variantou zakladačového systému.

"Ten již úspěšně funguje v Chrudimi. Zároveň schválili záměr podání žádosti o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu na realizaci projektu. Podmínky dotačního titulu přitom dávají Litoměřicím šanci s žádostí o dotaci uspět. Získat mohou až 90% způsobilých nákladů," řekla Eva Břeňová.

Pokud město tunel koupí a zřídí v něm parkoviště, podle starosty města Ladislava Chlupáče bude omezeno parkování na Mírovém náměstí.

"V případě realizace projektu počítáme s tím, že o minimálně stovku míst snížíme počet parkovacích stání na Mírovém náměstí,“ uvedl starosta.

Podle Břeňové náklady v tuto chvíli ještě nelze vyčíslit. Upřesněny mají být po dodání kompletní projektové dokumentace a rozpočtu projektanta.

"Hrubý odhad dosahuje téměř 80 milionů korun. V případě kladného rozhodnutí o poskytnutí dotace budou náklady zahrnuty do výdajů rozpočtu města až pro roky 2018 - 2019," dodala mluvčí města.

SOUVISEJÍCÍ: Bude z bývalého železničního tunelu v Litoměřicích podzemní parkoviště?

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře