Odhalení Park Lovosice. Lízlová a spol. matou s nerealizací přístřešku veřejnost

Propadlá dlažba u zcela nové dlažby v parku/náměstí v Lovosicích. Foto: MojeLitoměřicko.cz
Propadlá dlažba u zcela nové dlažby v parku/náměstí v Lovosicích. Foto: MojeLitoměřicko.cz

Lovosice - EXKLUZIVNĚ. Skandální odhalení a matení veřejnosti vedení města v čele se starostkou Lenkou Lízlovou, místostarostkou Vladimírou Novákovou a mluvčí města Janou Hejdovou. Tak vypadá aktuální situace okolo nerealizovaného zastřešení v parku/náměstí v ulici Osvoboditelů v Lovosicích.

Reklama

"Radnice zatím nebude instalovat původně plánovaný přístřešek. Město se tak rozhodlo na základě výsledků několika veřejných projednání a reakcí občanů. Jde ale o stav, který se může kdykoliv změnit. Základy pro vybudování přístřešku jsou dle zadání připraveny," stojí v textu radničního zpravodaje Lovosického dnešku.

Vedení města se tak snaží vysvětlit, proč plánované zastřešení nad betonovou plochou není, i přesto, že na přístřešek včetně základů vyčlenilo část financí z městského rozpočtu a pokusilo se získat finance z několika dotačních titulů.

Třeba z Ústeckého kraje, pak z ministerstva financí. To bylo ale neúspěšné. A právě to je de facto důvod, proč přístřešek nestojí. Jinými slovy město nemělo zajištěné financování.

Se zastřešením město Lovosice přitom počítalo od začátku projektu a ve smlouvách města se zhotovitelem je označováno jako SO3 - Krytý prostor.

Veřejnou zakázku získala firma Alfico, která je majetkově propojena s lovosickou stavební firmou Raeder & Falge ovládanou rodinou Červinských. Smlouva byla podepsána 15. srpna 2013. Rada města ji schválila o den dříve. Vyplývá to z dokumentů, které má MojeLitoměřicko.cz k dispozici.

Cena přístřešku podle uzavřené smlouvy byla stanovena na 3 173 081,89 Kč s DPH. V té době ale město nemělo zajištěno financování a Lenka Lízlová se snažila získat dotaci na jaře, v létě i na podzim 2013 z Ústeckého kraje. Žádala skoro o 1,9 milionu korun, uspěla až na potřetí, kdy kraj přiznal 300 tisíc.

Proto se obrátila na ministerstvo financí a Jana Hejdová v říjnu 2013 pro média uvedla: "Druhá etapa zahrnuje skrývku, úpravu terénu a přípravu mobiliáře. Vybudován bude i plánovaný přístřešek."

Přitom zastřešení bylo od počátku kontroverzní a v rámci dvou debat s veřejností v roce 2012 vyplynulo, že přístřešek není pozitivně vnímán. Přesto smlouva na přístřešek byla podepsána v roce 2013. Nyní ale vedení města tvrdí, že nerealizace zastřešení je kvůli výsledkům debat.

Jenže jak MojeLitoměřicko.cz zjistilo, vedení města peníze na zastřešení nezískalo.

"Ministerstvo financí eviduje investiční záměr „Zelené náměstí s krytým prostorem Lovosice“ s požadavkem na státní rozpočet ve výši 2,975 mil. Kč. Tento projekt nebyl zařazen do státního rozpočtu v roce 2013 a neuvažuje se ani s jeho zařazením v letošním roce," sdělila pro MojeLitoměřicko.cz z tiskového odboru ministerstva Veronika Lukášová. "Důvodem je zejména nepříznivá situace ve státním rozpočtu."

"K danému je třeba dodat, že v roce 2013 předložilo město požadavky i na další projekty celkem ve výši zhruba 30 milionů Kč, z toho byla realizována akce „Revitalizace lokality Sady pionýrů v Lovosicích“ ve výši účasti státního rozpočtu 8 mil. Kč," upřesnila Veronika Lukášová.

Když Lenka Lízlová smlouvu s firmou Alfico podepisovala, už věděla, že město bude žádat o peníze ministerstvo financí. Stojí to v dokumentu, kde se mj. píše, že smlouva končí, pokud město neobdrží z ministerstva dotaci do 31.12.2013.

Jenže 20. prosince 2013 vzniká dodatek k původní smlouvě z 15.8.2013, kdy město prodlužuje trvání smlouvy na dobu 1 roku. Rada města dodatek smlouvy schválila 18.12.2013.

Z dodatku vyplývá, že smlouva je platná a zastřešení je stále ve hře. Což potvrzuje i vyjádření v Lovosickém dnešku, že se situace může kdykoliv změnit. Avšak v současnosti městu chybí finance z dotace, tudíž se přístřešek patrně nerealizuje.

ČTĚTE:  Park Lovosice. Město navýšilo firmě peníze v době, kdy bylo zřejmé, že stavbu nestihne včas

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře