Objev. Lovosická část Nové Klapý se před válkou jmenovala Masarykova čtvrť

Vily ve čtvrti Nové Klapý v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Vily ve čtvrti Nové Klapý v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Lovosice - Velký objev, o kterém se dosud nevědělo, může přepsat dějiny města Lovosice. Dosud žádné oficiální publikace neuvádí, že vilová část Nové Klapý byla před 2. světovou válkou pojmenována Masarykova čtvrť.

Reklama

Lovosice bylo město, kde podstatná část obyvatelstva byla německé národnosti. Přesto vlastenectví ve městě na Labi bylo veliké, proto nově vznikající část města, kde se stavěly rodinné domy, a byla za tratí, se jmenovala Masarykova čtvrť.

Důkazy z dokumentů získalo MojeLitoměřicko.cz. Avšak na přání obyvatelky-rodačky je redakce nezveřejní, kvůli ochranně osobních údajů.

Pojmenování Masarykova čtvrť používaly i úřady na oficiálních prvorepublikových dokumentech, jako byl např. řidičský průkaz Československé republiky před rokem 1940.

Nově objevené dokumenty zásadně mění pohled na historii města Lovosice, zvláště za situace, kdy původních obyvatel města žijících před válkou, je v současnosti minimum. A když, jsou to senioři v pokročilém věku.

Z dřívější Masarykovy čtvrti je současné Nové Klapý. V posledních patnácti letech se navíc z vilové části města stává průmyslová zóna, která se nadále rozšiřuje. Nejnověji o areál hasičské stanice, která má zejména sloužit pro dálnici D8 a tunely v Českém středohoří, nebo připravované kaminonové centrum Volvo Truck Czech.

ČTĚTE: Kauza Volvo Lovosice. Město s územním plánem chybovalo, ale kamionové centrum má zelenou

Reklama

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře