Může Terezín udržet turisty ve městě násilnou formou?

Terezín. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Terezín. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

TEREZÍN - Je to tak trochu paradox. Terezín díky Malé pevnosti patří mezi nejvyhledávanější turistickou lokalitou v Ústeckém kraji, přitom samotné město z toho nic nemá. Minimum obchodů, skomírající ubytovací zařízení. Taková je realita. Současné vedení města to chce jinak a volí "drsnou" metodu, jak stav změnit.

Reklama

Terezín má pověst pohnuté historie vztahující se zejména ke druhé světové válce. Jenže město založené jako pevnost Josefem II. v roce 1780 má původně jinou historii a význam, která nejen zahraničním, ale i českým turistům není zcela známa.

"Terezín je nejnavštěvovanější památka v Ústeckém kraji a jednou z nejnavštěvovanějších v celé republice, ale veškerá pozornost je věnována Památníku, respektive událostem 2. světové války. Mnoho návštěvníků si třeba myslí, že Terezín postavil Adolf Hitler, aby měl kam zavřít Židy, což je samozřejmě nesmysl," řekl v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz v rámci projektu Vize pro Česko Jiří Hofman ze sdružení Terezín - město změny.

Právě sdružení, které je z 50 % vlastněno Ústeckým krajem a z 50 % městem Terezín, má za úkol dostat do vlastního města turisty. Ti míří především do Malé pevnosti na okraji Terezína, kam je vozí autobusy. V centru města se pak nachází Muzeum ghetta Terezín, u kterého zastavují autobusy. Turisté či školní výpravy vystoupí a pak zase nastoupí - a odjedou pryč.

To se nelíbí starostovi. Daniel Trapani (ANO) se rozhodl tento trend změnit a volí "násilnou" formu. Především ulice v Terezíně jsou nově osázeny zákazovými značkami, které brání, aby autobusy zastavovaly, natož stály, v blízkosti muzea ghetta. Nově mají parkovat na nově vytvořeném parkovišti Retranchement 5, kde je městské informační centrum a muzeum města.

Cílem je, aby turisté a školní výpravy museli projít částí centra města. To se nelíbí řidičům autobusů, kteří se na nová opatření zatím těžko zvykají.

Starosta Terezína si na represivní práci najal známého strážníka Tomáše Rotbauera, který kromě "postihování" klientů místního sociálního ústavu se má zaměřit na řidiče autobusů a vzhledem k tomu, že je členem městské policie, má i pravomoc řidiče pokutovat za špatné stání.

Ve městě jsou rekonstruovány objekty z josefínského období jako Dělostřelecká kasárna, Jízdárna, Kavalír 2, Retranchement 5 a okolí Litoměřické brány. Jenže zatím nejsou tolik navštěvovány, neboť o nich turisté nevědí.

Proto Terezín v ulicích nainstaluje informační tabule a vytvoří turistický informační systém. Turisté také mají dostat do ruky mapu se všemi památkami.

To ale není jediný problém Terezína. Město nenabízí kvalitní služby, spíše žádné nejsou. Chybí obchody, chybí restaurace, chybí ubytovací kapacity. Třeba hotel na náměstí je uzavřený.

"Zatím nejsme schopni udělat celodenní program. Jsme schopni sestavit nevšední polodenní program. A pak je zde samozřejmě ještě možnost navštívit Památník Terezín... Ale problémem je i to, že Terezín nemá dostatečnou ubytovací nebo stravovací kapacitu, takže o nějakém několikadenním výletu nemůže být moc řeč," přiznal v rozhovoru Jiří Hofman.

"My bychom potřebovali, aby bylo v Terezíně více služeb, jako jsou restaurace, hotely. Ale točíme se trochu v kruhu, protože si tu nikdo neotevře podnik, dokud se to tu nerozjede a naopak, nerozjede se to tu, dokud tu nebude více služeb pro lidi. To chceme řešit tím, že se napojíme na širší síť okolních destinací," uzavřel Jiří Hofman ze sdružení Terezín - město změny.

ČTĚTE: Jiří Hofman ze sdružení Terezín - město změny: Terezín v podstatě nemá svou historii

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře