Muž, který budí emoce. Strážník-superstar Rotbauer rozděluje Terezín
TEREZÍN /SONDA/ - Bezesporu je superstar mezi strážníky. Mediálně obratný Tomáš Rotbauer vloni přešel z Třebenic do Terezína a svojí přítomností rozvířil poklidné vody tamní politiky. Ta sice je bouřlivá obdobně jako v jiných obcích, avšak až příchod mimo jiné lovosického zastupitele do pevnostního města obnažil na veřejnost problémy, s kterými se Terezín dlouhodobě potýká.
Loni zesnulý Daniel Trapani byl na starostovském postu něco jako zjevení. Po hájemství dlouholeté starostky a předtím tajemnice městského úřadu Růženy Čechové přebral úřad s dědictvím a výzvami, které měly šanci na vyřešení.
Pak ale na podzim 2016 přišlo nečekané Trapaniho úmrtí a znalci místního prostředí mohli odtušit, že Terezín čeká období politické turbulence.
Daniel Trapani na mnohé působil jako bodrý chlapík, který nehledí na konvence, ale má pověstný tah na branku. Chtěl Terezín evidentně posunout dopředu a radnici držel "pevnou rukou".
"Kdybych zveřejnil vše, tak by to byla turbulence," řekl autorovi tohoto článku při jednom ze setkání na radnici. Na námitku, že širokou veřejnost-čtenáře by dění v Terezíně příliš nezajímalo, odvětil, že si to nemyslí.
Redakce MojeLitoměřicko.cz v minulosti interně studovala některé dotační projekty, zjištění ale nakonec nepublikovala.
Stačilo ale pár měsíců, aby za jiné konstelace na povrch vypluly dlouhodobé problémy Terezína. Město je zadluženo a některé městské objekty jsou zastaveny u finančních ústavů, jak upozornila politická opozice.
Terezín navíc řeší mnoho dalších potíží. Město má v majetku mnoho bývalých vojenských objektů, pro které stále hledá nejen využítí, ale další finance pro jejich záchranu a kompletní rekonstrukci.
Pevnost Terezín sice patří k nejnavštěvovanějším památkám Ústeckého kraje, samotné město, resp. jeho jméno je celosvětově známé a ročně sem přijíždí stovky tisíc zahraničních turistů.
Jenže samotné město skomírá. Podnikatelé se do Terezína nehrnou, naopak postupně zavřeli své živnosti a raději odešli.
Město má zničené ulice a chodníky. Jen jejich obnova si vyžádá desítky milionů korun. Za Trapaniho se ještě stačilo aspoň modernizovat veřejné osvětlení po celém městě.
"Potřebujeme získat milionové dotace, abychom město postavili na nohy," řekl autorovi tohoto článku Trapani a poukázal třeba na Německo, které by podle něj vzhledem k historii mělo Terezínu pomoci.
Trapani chtěl podle svých slov získávat dotace, tedy peníze, které město dostane a nemusí je vracet. Vyvarovat se komerčních úvěrů, které město zadluží a bude je těžko splácet.
"Situace je taková, že město dluhy skutečně má, v současné době činí zhruba 38 milionů korun. Jsou to úvěry u bank, stabilizované a časově rozložené, tak abychom se současným skromným rozpočtem řádově 34 milionů korun dokázali zajistit provoz města. Nyní jednáme s bankami o snížení úrokové míry, pokud možno pod jedno procento," uvedl pro Litoměřický deník tajemník města Robert Czetmayer s poukazem, že zadlužení vzniklo zejména v období let 2007 a 2008.
V zástavě jsou tyto objekty: kulturní dům, pošta, ubytovna, pečovatelský dům a dva bytové domy.
Zesnulý starosta Trapani chtěl vyřešit i jiný problém města. V Terezíně je sociální ústav, jehož klienti se mohou volně pohybovat po ulicích. Ve městě navíc žijí i některé sociálně problémové skupiny obyvatel.
Experiment se soukromou bezpečnostní službou, která nemá žádné pravomoci, zrušil a prosadil zřízení městské policie. Trapani "přetáhl" Třebenicím strážníka Tomáše Rotbauera a podle jeho slov mu slíbil i rozšíření sboru o další dva policisty.
Jenže po úmrtí starosty se situace změnila. Novým Rotbauerovým šéfem se stala nově zvolená starostka Hana Rožcová, která do té doby byla místostarostkou jak Trapaniho, tak ještě předtím Růženy Čechové.
Hana Rožcová se rozhodla nastalou situaci v Terezíně řešit jinak - "osekat" provozní výdaje. Pozornost podle Rotbauera padla i na městskou policii.
Tomáš Rotbauer očekával navýšení sboru o dva příslušníky. Místo toho může prý sám skončit a celý koncept terezínské městské policie s ním.
K tomu si Rotbauer s Rožcovou evidentně moc nerozumí.
Podle Rotbauera, kterého cituje server Lidovky.cz, starostka Rožcová "dokonce zneužívá své postavení pro mstu vůči lidem, kteří nesouhlasí s jejími rozhodnutími." Zmínil případ, kdy jej podle jeho slov starostka vyslala udělit pokutu za špatné parkování konkrétnímu opozičnímu zastupiteli.
Podle svých slov poslal podnět veřejnému ochránci práv a na jeho odpověď čeká.
Rožcová strážníkovu verzi pro server Lidovky.cz popřela. "To je vynášení vnitřních informací na veřejnost, což je porušení pracovní smlouvy. My jsme si řekli, že to zůstane mezi námi a já bych to ráda dodržela. Jde o vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem," konstatovala.
Sama současná starostka čelí politickému tlaku opozice. Nelíbí se ji ekonomická situace města, nejistá sezóna strážníka Rotbauera a má samozřejmě i politické ambice.
V Rožcové vidí člověka, který jako místostarostka dlouhodobě "byla u toho". Podle jejího vyjádření pro Lidovky.cz ale město má situaci pod kontrolou a potíže města začaly už v roce 2003.
Zvládnutí napjaté ekonomické situace Terezína vidí právě ve snížení provozních nákladů města. Jinými slovy zbavit se těch činností a lidí, kteří nejsou pro chod radnice bezprostředně důležití.
SOUVISEJÍCÍ: Poprask v Terezíně: Snahy odvolat starostku Rožcovou či hrozba trestních oznámení