MHD Litoměřice bude zdarma. A mají vzniknout i dvě nové linky

Autobus, ilustrační foto. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Autobus, ilustrační foto. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LITOMĚŘICE - Od května 2018 bude veřejná doprava zdarma. Zastupitelé posvětili, aby v Litoměřicích MHD nebyla pro cestující placená. Veškeré náklady půjdou z městského rozpočtu.

Reklama

S dopravou zdarma pro cestující město chystá i změnu koncepce v provozu MHD. Od května 2018 budou zdarma v provozu dvě stávající linky (A a B). Město však počítá s jejich rozšířením.

Město plánuje i dvě nové linky. Ty mají cestující vozit pravidelně do Obchodního centra Na Soutoku a ke Kauflandu, ale také do centra města na Mírové náměstí, což dovolí využití menšího autobusového vozidla.

Tyto nové linky však již pravděpodobně zajistí až nový dopravce vzešlý z připravovaného otevřeného výběrového řízení.

„Konkrétní podmínky soutěžní dokumentace pro MHD na příštích deseti let týkající se počtu linek, přesných tras i jízdních intervalů schválí rada města v průběhu roku 2018,“ uvedl vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství městského úřadu Jan Jakub.

DOPORUČUJEME: Autobusy MHD v Lovosicích budou jezdit zdarma

Město na provoz MHD každoročně doplácí. V roce 2017 celkem 4,4 milionu korun (vybrané jízdné činilo jeden milion korun, celkové náklady dosáhly 5,4 mil. Kč), za rok 2016 se jednalo o částku 3,8 mil. (vybrané jízdné činilo 1,1 milionů korun a celkové náklady 4,9 mil. Kč), v roce 2015 město doplácelo 3,1 mil. (vybrané jízdné činilo 1,2 milionu Kč, celkové náklady 4,3 mil. Kč).

Výběr jízdného, stejně jako počet přepravených osob, v průběhu posledních třech let klesal a celkové náklady rostly (počet přepravených osob byl v roce 2015 celkem 227 132 cestujících, v roce 2016 celkem 222 285, v roce 2017 celkem 213 049 cestujících).

Od zavedení bezplatného jízdného si město slibuje zvýšení počtu cestujících využívajících MHD a úbytek automobilů lidí využívajících auta k cestě po městě.

SOUVISEJÍCÍ: Předvolební tah? V Litoměřicích má být MHD zdarma

Reklama

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře