Město Litoměřice se chce znovu zadlužit. Desítky milionů půjdou na halu na výstavišti

Plechové haly B a C na výstavišti Zahrada Čech. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Plechové haly B a C na výstavišti Zahrada Čech. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Megalomanské investice plánuje nová litoměřická koalice. Vedle rekonstrukce autobusového nádraží a chystané přestavby bývalého pivovaru chce město zafinancovat i výstavbu nové multifunkční haly na výstavišti Zahrada Čech. Dále chce podporovat i projekt geotermálního vrtu či budovat tělocvičnu v areálu Gymnázia Josefa Jungmanna.

Reklama

Přestože vedení města v čele se starostou Ladislavem Chlupáčem (ODS) na jedné straně ujišťuje, že koalice je pečlivým hospodářem, na začátku volebního období se rozhodla ohlásit tři velké investice, které ještě více napnou městskou kasu. V plánu jsou přitom ještě další.

Do konce podzimu 2015 musí být hotova rekonstrukce autobusového nádraží, kterou chce město realizovat i přes "šibeniční" termín. Celkové náklady stavby jsou kalkulovány na 61,38 mil. korun, z toho evropská dotace je ve výši 52,174 mil. korun.

Avšak rozdíl musí město zafinancovat z městské kasy, navíc celou výstavbu musí předfinancovat z vlastních, resp. cizích zdrojů (bankovní úvěr s úroky). Pokud město stavbu nestihne včas realizovat, nebude mít na dotaci nárok.

Rekonstrukci autobusového nádraží bude provádět litoměřická stavební firma Chládek a Tintěra.

Další stavbou má být přestavba rozsáhlého areálu bývalého pivovaru. Město si v říjnu 2014 nechalo zadat projektovou dokumentaci. Ve smlouvě se zavázalo, že projekčně-architektonické kanceláři z Prahy ve třech splátkách zaplatí 2 292 950 korun s DPH. Peníze jdou z městské kasy. Již nyní se odhaduje, že projekt spolkne stovky milionů korun. Pokud město získá nějakou dotaci, obvykle 40% z nákladů bude muset zaplatit z vlastních zdrojů a rovněž stavbu předfinancovat bankovním úvěrem s úroky.

Nyní město oznámilo, že radní z koalice ODS, ČSSD, TOP 09, Severočeši Litoměřice, Sport a Zdraví schválili projekt výstavby multifunkční haly na výstavišti Zahrada Čech za předpokladu získání dotace z ministerstva školství. Celkové náklady: 56,6 milionu korun (bez DPH), přičemž finanční spoluúčast města má dosáhnout 50 %. Vlastníkem haly by bylo město.

To je rozpor mezi deklarovanými plány společnosti EXPO CZ, která uzavřela s městem Litoměřice společnou firmu Zahrada Čech s.r.o. Soukromý subjekt měl být investorem, který nechá postavit nové výstavní haly. Od proklamací firma i město opustily a vše míří na bedra městského rozpočtu...

Kromě vlastní výstavby a splácení úvěrů bude muset v dalších letech městská kasa počítat i s provozními náklady haly.

A pak jsou tu minimálně další dva projekty: miliardový geotermální vrt a místostarostou Karlem Krejzou (ODS) prosazovaná výstavba nové haly uvnitř areálu ZŠ Masarykova a Gymnázia Josefa Jungmanna. I kvůli tomuto záměru kontroverzní první místostarosta neváhá prosazovat převzetí střední školy z kraje na město. I to by se muselo postarat o financování a provoz školy, což by musel zohlednit městský rozpočet.

Roční rozpočet města je přitom nižší než má městská nemocnice, pro rok 2015 je shodkový.

Koalice se navíc při sestavování nové městské vlády dohodla, že bude prosazovat i výstavbu nového atletického oválu, vylepšovat fotbalové hřiště, financovat provoz zimního stadionu a samotný hokej. Využívat chce i nemovitosti po bývalých kasárnách...

ČTĚTE:  V Litoměřicích bude rekonstruováno Horní nádraží

OBRAZEM. Hlasování o rozpočtu města Litoměřice na rok 2015

Zahradu Čech čeká audit. Krejza potupil Wünsche, Červín končí

Opoziční ANO Litoměřice požaduje audit pronájmu výstaviště Zahrada Čech

DOKUMENT. Koalice v čele s ODS a ČSSD chce politizovat litoměřické gymnázium?

Chlupáč podepsal 1,8milionovou smlouvu na projekt pivovaru 2 dny po volbách

FOTO. Geotermál bude město muset obhájit, řekl Richard Brabec v Litoměřicích

Noviny MojeLitoměřicko.cz. Multifunkční hala na výstavišti stále nestojí

Reklama

Hodnocení

3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře