Lovosická radnice chce lávku přes Labe. Občané i ekologové se bouří

Phled na Havraní ostrov v Lovosicích. Foto: archiv Facebook/Daniel Pitek
Phled na Havraní ostrov v Lovosicích. Foto: archiv Facebook/Daniel Pitek

LOVOSICE - Plánovaný projekt lávky pro pěší přes Labe z Lovosic do Píšťan se nelíbí části veřejnosti i ekologům. Vadí jim především zamýšlené umístění. Stavba podle kritiků lovosické radnice ohrožuje ptactvo.

Reklama

Daniel Pitek, známý ekolog a sedlák hospodařící pod Milešovkou, napsal otevřený dopis ministrovi životního prostředí. Richard Brabec (ANO) by podle Pitka měl zasáhnout do záměrů lovosické radnice. Tu vede právě ANO a Brabec má k Lovosicím blízko.

"Pane ministře, obrátila se na mě s žádostí o pomoc a radu skupina občanů z Lovosic, ohledně záležitosti plánované výstavby lávky přes řeku Labe z Lovosic do Píšťan. Lávka je plánována nedaleko Havraního ostrova. Měla by být z železobetonu a trubkových konstrukcí z oceli s lany hustě rozmístěnými nad lávkou do výše 37 metrů. Délka lávky je cca 250 metrů s volnou šířkou od zábradlí k zábradlí 3 metry a vede z ní sjezd a přístupová rampa na Havraní ostrov o vlastní délce 83 metrů," napsal v úvodu dopisu Daniel Pitek.

"Lávka prochází údolní nivou a nad vodním tokem, které jsou významnými krajinnými prvky a vede zde přirozená tahová cesta ptáků v nadregionálním biokoridoru Stříbrný roh - Polabský luh. Jsou zde nemalé populace kachen, včetně těch vzácných například hoholů, husí, labutí, lysek, slípek, kormoránů, potáplic, potápek, volavek a dalších. Lávkou vznikne zbytečná bariéra v jejich tazích a přeletech, kde bude zcela jistě docházet ke kolizím a zbytečným úhynům v ptačí populaci," vysvětlil v dopise Daniel Pitek.

A dále pokračoval: "Největším problémem je, ale hlavně sjezd a přístupová rampa na Havraní ostrov, unikátní lokalitu nadregionálního významu, která je přístupná jen po vodě a z toho důvodu se tam zachovaly lesní lužní porosty pralesního typu, které jsou plné trouchnivějících a rozpadajících se starých stromů nebezpečných pro lidské návštěvníky ostrova, ale rájem a domovem 350 druhů brouků převážně vázaných na staré stromy a živících se trouchnivým a umírajícím dřevem."

Podle Daniela Pitka postavením lávky a hlavně jejího sjezdu na Havraní ostrov "dojde bezesporu k poškození unikátního a velmi cenného životního prostředí, kterého je přímo v Lovosicích a jeho nejbližším okolí žalostně málo."

Daniel Pitek dále připomněl, že z jedné strany je chemická továrna Lovochemie, nedaleko dálnice a velké plochy úrodných polí kolem města jsou již zastaveny nebo se zastavují průmyslovými halami.

"Havraní ostrov si žije svým prastarým životem, nikomu a ničemu důležitému nepřekáží a je vyjímečným drahokamem Lovosicka. Proto nechápu, proč si město Lovosice chce zničit něco, čím by se mohlo chlubit v celé Evropě. Pokud dojde k zpřístupnění ostrova, dojde okamžitě ke konfliktu zájmů bezpečnosti občanů před padajícími stromy a zájmů ochrany přírody na zachování unikátní lokality. Z důvodu bezpečnosti se začnou kácet stromy a dojde k likvidaci zachovalého biotopu a vzácné druhy přijdou o svůj jediný domov v tomto regionu."

Daniel Pitek zároveň v dopise adresovaném ministrovi Brabcovi píše, že "řešením je postavení lávky o kousek dál, kde již je bariéra v podobě zdymadel a nebo alespoň postavení lávky bez sjezdu do lužního pralesa na Havraní ostrov."

Dalším negativním momentem připravovaného záměru podle Pitka je hledisko bezpečnostní z pohledu předpokládané kriminality na takto zastrčeném místě, které je však nedaleko od centra a možné velké riziko požárů z nelegálních ohníčků některých možných návštěvníků a případná atraktivita místa pro jev bezdomovectví.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře