Lovosická opozice je nefunkční. Bývalá starostka bojkotuje zastupitelstvo

Lenka Tomanová (dříve Lízlová) zády. Foto: archiv MojePodřipsko.cz
Lenka Tomanová (dříve Lízlová) zády. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Lovosice /ANALÝZA/ - Naprosto odlišnou atmosféru má lovosické zastupitelstvo od dob, kdy městu vládla bývalá starostka Lenka Tomanová (dříve Lízlová). Ta musela čelit opozici, zatímco současná koalice ANO a KSČM má mnohem lehčí vládnutí.

Reklama

Bylo jasné hned po volbách, že zastupitelstvo ovládne ANO a pohodlně si odhlasuje vše, co bude potřebovat. Avšak se nedalo čekat, že opoziční strany po skoro roce "odpadnou" a de facto to "zabalí".

MojeLitoměřicko.cz hodnotí po roce od komunálních voleb stav politiky v Lovosicích.

Zatímco na ustavujícím i prvním řádném zastupitelstvu to vypadalo na klasickou bitvu mezi koalicí a opozicí, kdy starosta Milan Dian musel čelit různým slovním výpadům, postupně opoziční zastupitelé svoji tradiční roli vzdali.

Vypadá to, jakoby letní prázdniny utlumily vášně a sólo hráči si řekli, že to nemá smysl. Zatímco se jako silný kritik ANO projevoval zastupitel Tomáš Rotbauer, poté co se rozhodl opustit kontrolní výbor, stáhl se do defenzivy.

Již dříve tak učinila ředitelka základní školy a zastupitelka za ČSSD Daniela Deusová, kterou v čele kontrolního výboru nahrazoval právě Rotbauer, který ale také brzy z funkce odešel.

Po volebním propadáku se na zastupitelstvu neukazuje ani bývalá starostka Lenka Tomanová (dříve Lízlová), která pravidelně chybí. Ovšem každý měsíc dostává odměnu zastupitele, která je vyplácena z městského rozpočtu.

Lenka Lízlová se zastupitelstev neúčastní, s médii nekomunikuje, avšak postu zastupitele se nevzdala. Situace na zastupitelstvu vypadá tak, že z tříčlenného "klubu" zastupitelů ČSSD je přítomen jen náhradník Jiří Cimr, který se nijak neprojevuje.

Vypadá to, že ČSSD v Lovosicích je před rozpadem, resp. se už rozpadla.

V obdobné situaci je ODS. V zastupitelstvu sice sedí Jan Jakub a Vojtěch Srba, kteří v minulém volebním období byli hlasitou opozicí a kritikem koalice, ale nyní jim také "došel dech". Z rozhovoru o politické situaci v Lovosicích vyplynulo, že "staří harcovníci" jsou již unaveni.

"Jsem přesvědčen, že ODS v Lovosicích svoji historickou roli sehrála. Za nás se toho hodně vybudovalo, město se rozvíjelo," řekl Jan Jakub po čtvrtečním (24.9.2015) zastupitelstvu. "Teď Lovosice ovládlo ANO a bude to na dlouho."

Pro připomenutí. Za mnohými negativními rozhodnutími minulého vedení města jsou i někteří současní zastupitelé města, kteří "převlékli" dres. Především lze jmenovat Františka Zukersteina (byl tehdy v koalici za ČSSD), Jana Landu, který byl radním za Věci veřejné, aby poté byl tajemníkem za starostky Lenky Tomanové (dříve Lízlové) a Jiřího Puchara. I ten byl ve Věcech veřejných. Všichni tři jsou nyní zastupiteli za ANO.

A nelze zapomenout ani na zastupitele KSČM. Milan Šramota nebo Josef Trefný drželi vládu Tomanové (Lízlové), nyní za funkce sekundují ANO.

Oproti minulému volebnímu období se rozpadla i TOP 09, kdy její barvy hájí nezávislý kandidát a úředník města Jiří Motl. Na městě je "závislý" i Ondřej Pšenička, nezávislý kandidát za ODS.

A kdo tedy zbývá? Michaela Hedánková a Marek Hřebík, dva zastupitelé za PRO Sport a zdraví, kteří se k projednávaným bodům nevyjadřují, mnohdy se zdržují hlasování, někdy na zastupitelstvo ani nepřijdou. Jejich názory nejsou známy.

UPŘESNĚNÍ: V původní verzi článku jsme omylem uvedli, že zastupitelka Daniela Deusová od své rezignace z kontroloního výboru se nezúčastní jednání zastupitelstev. Chyběla jen jednou, a to kvůli cestě se žáky do partnerské školy v německém Coswigu. Za nepřesnost se omlouváme.

Reklama

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře