Litoměřická rada města se ostře vymezí proti uprchlíkům. Stát si nově vybral Poštornou

Pohled na radnici v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Pohled na radnici v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice /ANALÝZA/ - Zcela nové zařízení pro uprchlíky - stanové městečko v areálu bývalé věznice - buduje ministerstvo vnitra za pomoci policie a hasičů v Poštorné u Břeclavi. To litoměřičtí radní plánují se ostře vymezit proti podobnému záměru na území královského města.

Reklama

Proti migrantům se staví vedení města Litoměřice. Místostarosta Karel Krejza (ODS) chce iniciovat na čtvrtečním (3. září 2015) zasedání rady města ostré vymezení proti úvahám o umisťování uprchlíků na území města.

V této souvislosti se hovoří o bývalé vojenské ubytovně, kterou se armáda bezúspěšně snaží prodat. Právě tento objekt byl TV Nova zminěn jako možné další zařízení k použití ubytování migrantů.

Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá pro MojeLitoměřicko.cz uvedla, že ministerstvo vnitra v tuto chvíli neuvažuje o tom, že by objekt bývalé ubytovny v Litoměřicích využilo pro vznik azylového či jiného podobného zařízení.

Přestože město Litoměřice - a její vedení v čele se starostou a místostarosty - nemá absolutně žádný vliv na rozhodnutí, zda uprchlíci budou v armádním objektu případně ubytováni, Karel Krejza se snaží vytvářet mediální dojem, že je schopen zabránit státu, aby eventuelně bývalou vojenskou ubytovnu zařadil do systému azylačních středisek.

Jinými slovy: Pokud se ministerstvo vnitra rozhodne bývalou vojenskou ubytovnu využít, město ani kraj s tím nic nezmůže. Navíc neobstojí ani další Krejzův argument, že bývalá vojenská ubytovna nevyhovuje bezpečnostním opatřením  s tím, že se nachází v rezidenční čtvrti.

Ilustrovat to lze na čtyřech příkladech.

Za prvé: Azylační středisko v Zastávce u Brna v Jihomoravském kraji se nachází přímo uprostřed obce. Toto zařízení přitom patřilo s Bělou pod Bezdězem - Jezovou k prvním, kam byli sváženi migranti. Není tedy nutné, aby případný objekt pro uprchlíky byl mimo obydlenou část jakékoliv obce.

Například přímo na česko-německých hranicích v těsném sousedství rodinných domů na české straně v Cínovci na Teplicku v Krušných horách se nachází ubytovací zařízení pro zhruba 200 uprchlíků. Ti se navíc mohou volně pohybovat a mohou chodit i na české území. A starosta Dubí s tím nic neudělá. K tomu Němci chtějí ubytovat uprchlíky i přímo na hranici s Moldavou/Mikulovem na Teplicku - opět s tím místní samospráva nic neudělá.

Za druhé: Silné protesty i petice se odehrávají v Drahonicích a přímo v Lubenci na Žatecku, kde ministerstvo vnitra získalo od ministerstva spravedlnosti objekt bývalé věznice. A to i přes protest tamního starosty a dokonce i hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

"Areál v Drahonicích je rezervní kapacitou pro  zařízení pro zajištění cizinců a stále platí, že  o konkrétním termínu otevření zatím nebylo rozhodnuto. Nicméně vzhledem k pokračujícímu trendu v oblasti nelegální migrace jsme zahájili přípravné práce. Dnes jsme například s Ministerstvem spravedlnosti dořešili administrativně zapůjčení tohoto areálu," uvedla pro MojeLitoměřicko.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Za třetí: Když se hovořilo o otevření azylového zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, v poslanecké sněmovně proti tomu vystupovali tamější poslanci s apelem na vládu, že pro malou obec je to bezpečnostní riziko. Bezúspěšně.

A za čtvrté: Nečekaně a "mimo seznam" ministerstvo vnitra s policií se dohodlo na vybudování uprchlického tábora v prostorách bývalé věznice Poštorná u Břeclavi na jižní Moravě. Ani Michal Hašek, jako jihomoravský hejtman, s tím nic neudělá. Pod tíhou situace se rozhodl koordinovat humanitární pomoc, tak jako primátor města Brna.

Jaké je vyjádření mluvčí ministerstva vnitra? "Na základě obhlídky areálu věznice v Poštorné stát provádí nezbytné technické terénní úpravy části věznice. K dnešnímu dni nebylo rozhodnuto o vybudovaní mobilního detenčního zařízení. K tomu dojde pouze při zhoršení situace v počtu zajištěných ilegálních migrantů a o takovém rozhodnutí budou dle dohody ihned vyrozuměni hejtman Jihomoravského kraje a starosta Břeclavi,“ oznámila v úterý (1.9.2015) mluvčí Lucie Nováková.

Rekapitulace

A) Není důležité, v jakém stavu se daný objekt nachází - stát financuje nezbytné úpravy

B) Starosta, místostarosta, radní i hejtman mohou ostře protestovat - nic nezmůžou, budou jen ze strany státu informováni

C) Petice občanů je zbytečná a také nezvrátí rozhodnutí státu

D) Není nutné, aby uprchlické zařízení bylo mimo obec, může být přímo v ní.

E) Stát monitoruje situaci (neustále se mění), ministerstvo vnitra vyhledává vhodné objekty pro umisťování uprchlíků

F) Politická reprezentace na jižní Moravě místo ostrých protestů začala podporovat humanitární aktivity

ČTĚTE:  Bývalá vojenská ubytovna v Litoměřicích bude domovem pro uprchlíky?

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře