Litoměřická nemocnice může ztratit dialýzu. Chybět ji budou miliony

Nemocnice v Litoměřicích. Foto: archiv Hospimed
Nemocnice v Litoměřicích. Foto: archiv Hospimed

Litoměřice - Městská nemocnice v Litoměřicích, jejíž správní radu tvoří radní města, může v roce 2015 ztratit dialýzu. Ta totiž již na jaře 2014 se stěhuje do Roudnice nad Labem a v Litoměřicích zůstane jen část.

Reklama

Současná nájemní smlouva mezi litoměřickou nemocnicí a firmou Renart, která provozuje dvacet let dialýzu, je platná jen do roku 2015. Proto firma míří z Litoměřic do Roudnice nad Labem. V tamní Podřipské nemocnici vybudovala zcela nové dialyzační středisko.

Tím si Renart, který je nově stoprocentně vlastněn nadnárodním koncernem B.Braun, zajistil další rozvoj. Navíc z Litoměřic do Roudnice se přestěhují i pacienti. V litoměřické nemocnici zůstane jen část stávajícího personálu a dialyzovaných pacientů.

Pro litoměřickou nemocnici změna působiště a rozvoj dialýzy v Roudnici nad Labem znamená velké riziko. B.Braun má zcela zrekonstruované prostory v Podřipské nemocnici a uzavřenou dlouhodobou smlouvu, Litoměřice tak firma nebude "za každou cenu" potřebovat.

Zajistila si tak výhodné vyjednávací podmínky, až bude v roce 2015 vyjednávat s vedením litoměřické nemocnice o případném prodloužení nájemní smlouvy.

Již nyní je jisté, že konkurence v případě firmy Fresenius Medical Care v podstatě nehrozí, neboť B.Braun může postavit zcela nové dialyzační středisko v Litoměřicích ve svém objektu. Renart totiž vlastní pozemky u nemocnice.

Paradoxní pro litoměřickou nemocnici, resp. pro vedení špitálu je fakt, že B.Braun původně do Litoměřic a potažmo do Roudnice nad Labem nechtěl, narozdíl od Fresenius Medical Care.

Vše se ale změnilo poté, co dnes bývalá ředitelka Městské nemocnice v Litoměřicích Stanislava Pánová neoficiálně vyjednávala s Freseniusem o podmínkách působení v Litoměřicích, v areálu zdravotnického zařízení a případném ukončení nájemní smlouvy pro Renart. Nadnárodní koncern nemocnici i městu, které je vlastníkem špitálu, poslal i nabídku.

I díky sporu mezi vedením nemocnice, Freseniusem a Renartem skončila Stanislava Pánová ve funkci ředitelky a předsedkyně správní rady litoměřické nemocnice. Poté se vedení ujal Radek Lončák (ODS), který se stal výkonným ředitelem. Společně s Vladimírem Kestřánkem (ČSSD), ředitelem pro ekonomiku a provoz, a Leošem Vysoudilem (nez. za ODS), ředitelem pro zdravotní péči, stopli nabídku Freseniuse.

Od loňského léta přitom Renart začal budovat dialyzační středisko v Roudnici nad Labem jako pojistku. Na podzim 2013 o vstup do Renartu zatoužil B.Braun, se kterým se nakonec Ivan Klener, majitel Renartu, dohodl na odkoupení 100procentního podílu.

Vybudování dialyzačního střediska v Podřipské nemocnici a zveřejnění informace o tom, že Renart byl koupen B.Braunem, byl pro vedení litoměřické nemocnice a litoměřické radnice šokem.

Pokud dialýza v Městské nemocnici Litoměřice nebude v nájmu, špitál ročně ztratí miliony korun, které budou chybět v jejím rozpočtu.

ČTĚTE: Šok pro vedení města i nemocnice: Litoměřickou dialýzu si koupil B. Braun

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře