Litoměřická nemocnice brečela, že jí chybí peníze. Přitom utrácela za noviny

Vladimír Kestřánek je zodpovědný za ekonomiku nemocnice. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Vladimír Kestřánek je zodpovědný za ekonomiku nemocnice. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice /KAUZA/ - Byl březen 2013. Městská nemocnice v Litoměřicích vydala tiskovou zprávu, že jí chybí miliony korun. Nařídila lékařům šetření, někteří zaměstnanci museli odejít. Ve stejnou dobu přitom platila za odběr více jak stovky kusů novin denně.

Reklama

"Náš zájem je mít zdravotnictví, kde budou jasně zveřejněné všechny smlouvy mezi pojišťovnami a poskytovateli zdravotní péče a výrobci léčiv, náš zájem je rozkrýt hospodaření zdravotních pojišťoven, zveřejnit smlouvy s nejrůznějšími poskytovateli poradenských, marketingových, právních či IT služeb, kde unikají obrovské peníze."

To jsou slova ministra financí Andreje Babiše (ANO), která pronesl 20. listopadu 2014 na odborovém svazu zdravotnictví.

Ve stejnou dobu jeho vydavatelství Mafra vydělávalo na odběru deníku Mladá fronta Dnes Městskou nemocnicí v Litoměřicích, příspěvkovou organizací města. Denně nemocnice odebírala 100 kusů novin, za které ročně zaplatila 428 tisíc korun.

Minulý čas je na místě. Odběr po kritice litoměřických zastupitelů ANO byl ze strany vydavatelství Mafra zrušen. Redakce MojeLitoměřicko.cz se pokusila získat stanovisko předsedy představenstva Mafry Štěpána Košíka, avšak ten na přímý dotaz nereagoval. Odpovědi se vyhnul i mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka s odkazem na předání dotazu vydavatelství.

Podle zjištění MojeLitoměřicko.cz tak stále platí smluvní vztah s druhým vydavatelstvím Vltava-Labe-Press (VLP), které do městské nemocnice dodává Litoměřický deník v nákladu 133 kusů a dostává zaplaceno 548 tisíc korun.

Už třetím rokem. Nemocnice uzavřela smlouvu na odběr novin poprvé na podzim 2012. A zde začíná zajímavý příběh.

Pro připomenutí: V té době byla ředitelkou, resp. předsedkyní správní rady Stanislava Pánová. Ta se funkce ujala v červnu 2012 a od počátku čelila mediálnímu tlaku ze strany Litoměřického deníku.

V září 2012 proběhla jednání mezi vedením města Litoměřice, vedením nemocnice a vedením severočeské divize VLP. Jedním ze závěrů bylo, že Městská nemocnice v Litoměřicích bude odebírat noviny.

Píše se březen 2013. Nemocnice, stále pod vedením Stanislavy Pánové, vydává tiskovou zprávu.

"V minulých dnech jsme měli poradu s našimi lékaři a probírali varianty, jak omezit náklady v oblasti léčiv a zdravotnického materiálu. Snažíme se neustále jednat s dodavateli o nákupních cenách, ale pokud se i nějaké slevy v loňském roce (2012 - pozn.red.) podařilo dojednat, letos (2013 - pozn.red.) zvýšením DPH veškerá snaha vyšla do ztracena. (...) Nemáme šanci takový dopad ustát. Škrty v oblasti personálu již dále nejsou možné, protože pak bychom nesplňovali personální vyhlášku. Ta předepisuje počty lékařů a sester na jednotlivých odděleních."

To byla slova ředitelky nemocnice Stanislavy Pánové. Pozadu se strašením pacientů nezůstal ani Leoš Vysoudil.

"Situace je opravdu nejhorší za posledních 15 let," konstatoval. Z jeho tehdejších slov dále vyplynulo, že podfinancování požene zdravotnické zařízení do ztrátového hospodaření. V Litoměřicích vyčíslili měsíční snížení plateb za zdravotní péči o dva miliony korun.

Pozadu nezůstal ani Vladimír Kestřánek. "Až do loňského roku (2012 - pozn.red.) se nám vždy dařilo udržet vyrovnaný rozpočet s mírným přebytkem. Nyní jsme v situaci, kdy nám ve druhé polovině roku budou prostředky s největší pravděpodobností chybět. (...) Přijali jsme řadu úsporných opatření, která zredukují náklady ve výši zhruba čtyř milionů korun. Ale to bohužel nestačí."

Ve stejném období litoměřické zastupitelstvo řešilo uvolnění 1,6 milionu korun pro nemocnici, na nákup mobilního rentgenu, tzv. C-ramena. Peníze nemocnice získala z městského rozpočtu.

Zpět do současnosti. Zastupitelé ANO požadovali na lednovém zastupitelstvu, aby městská nemocnice zřídila zubní pohotovost. Zrušila předplatné novin a ušetřené peníze (celkem 975 tisíc korun) přesměrovala na vznik chybějící služby. S tím nesouhlasil Leoš Vysoudil a Radek Lončák (současný ředitel) s odkazem mj. na nedostatek financí.

Ovšem za tři týdny (únor 2015) po inkriminovaném zastupitelstvu nemocnice vydává tiskovou zprávu, že hospodaření nemocnice za rok 2014 skončilo s kladným hospodářským výsledkem ve výši +8,5 miliónu korun.

ČTĚTE: Litoměřická nemocnice platí za noviny skoro milion korun. Prý je to komfort pro pacienty

Místo novin zařiďte zubní pohotovost, vyzval Ondřej Štěrba vedení nemocnice

Reklama

Hodnocení

3.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře