Litoměřická koalice bude mít silnou opozici a nesmlouvavého oponenta, říká Urbánek

Petr Urbánek. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Petr Urbánek. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Litoměřické ANO i přes vítězství nakonec zůstane v opozici. Podle Petra Urbánka koalice vedená ODS nebude mít lehké období. "Budeme upozorňovat na každou nepravost ze strany vedení města," říká v rozhovoru pro MojeLitoměřicko.cz.

Reklama

Jako vítězné uskupení jste neuzavřeli koalici. V čem vidíte příčiny?

Tradiční strany a uskupení se zalekly hrozby ukončení zavedených praktik ve stylu „já na bráchu, brácha na mě“ a poslaly vítěze voleb hnutí ANO do opozice. Pokračování dosavadní koalice oznámila ODS společně s ČSSD a Sportem a Zdraví nově doplněné o TOP 09 a Severočechy. Ti hned po volbách zapomněli na své sliby voličům jako transparentnost a otevřenost radnice, spravedlivé rozdělování grantů a dotací. Namísto prosazování dříve deklarovaných změn se rozhodli podpořit pokračování starých pořádků včetně kontroverzních osob na postech místostarostů. Důvody pro toto jejich rozhodnutí zůstaly bohužel utajeny jak nám, tak i veřejnosti.

Vyjednávali jste s ostatními? S kterými?

Naše hnutí se v předvolební kampani zcela jednoznačně vymezovalo proti nekalým praktikám vládnoucích ODS a Sport a Zdraví. Zcela přirozeně proto jednalo o vytvoření koalice pouze s ČSSD, Stranou zelených, Severočechy, TOP 09 a KDU-ČSL. Programový průnik těchto subjektů dával vysokou naději na úspěch stejně jako naše nabídka na uspořádání orgánů města, která v mnohém předčila konkurenční nabídku ODS a někteří z partnerů ji dokonce označili za velkorysou.

Mohl byste prozradit, co ostatní subjekty požadovaly?

Žádné speciální požadavky jsme od potenciálních partnerů neobdrželi, všichni spíše očekávali co jim nabídneme jako vítěz voleb my. Prezentovali jsme jim tedy náš pohled na programové průniky a náš návrh na uspořádání orgánů města. Z druhé strany údajně padaly další nabídky na nový atletický ovál, vyhřívaný fotbalový trávník, udržení či dokonce navýšení rozsahu některých zakázek a další sliby, kterým jsme nebyli ochotni konkurovat.Karty voliči rozdali tak, že jsme měli 3 možnosti. Buď jít do pohodlné velké koalice s těmi, proti kterým jsme bojovali a na jejichž úroveň se nechceme nikdy snížit. Nebo jít do velmi křehké koalice  s některými, jak se nakonec ukázalo, zcela nevyzpytatelnými partnery, kteří mění názory, podle toho, kdo jim nabídne víc, čímž bychom riskovali neustálé vydírání z jejich strany s nekonečnými ústupky. A nebo být kvalifikovanou a nesmlouvavou opozicí, kterou tohle město ještě nezažilo. Jelikož nám nejde o moc a křesla za každou cenu, vybrali jsme si poslední variantu.

Mohl byste prozradit, s jakým modelem jste předstoupili před ostatními - počet místostarostů, složení rady města?

Kromě připravenosti k nezbytným kompromisům v programových otázkách jsme s ohledem na výsledek voleb nabízeli všem třem subjektům s 2 mandáty funkci místostarosty a zbývajícím dvěma subjektům s 1 mandátem roli radního. Aby nemělo hnutí ANO v radě města výraznou převahu a nemohlo své partnery válcovat jako to občas dělala v dosavadní radě ODS, nabídli jsme navíc nejsilnějšímu z potenciálních koaličních partnerů ještě dalšího radního. Hnutí ANO by tak zůstali pouze starosta a 2 další radní, což je proporcionálně mnohem méně než by odpovídalo výsledku voleb. Nad touto velkorysostí však asi převážily obavy z námi prosazovaných změn dosavadních praktik, které jsem již dříve nazval „já na bráchu, brácha na mě“.

Jakou roli budete mít v opozici? O co se budete snažit?

Po dlouhé době vlády "národní fronty" bude mít konečně naše město skutečnou opozici, která bude konstruktivním, ale zároveň nesmlouvavým oponentem vedení města. Budeme novému vedení města neustále připomínat jejich sliby a tlačit je, aby pracovali ve prospěch občanů města a ne svůj, jak byli někteří z nich zvyklí.  Budeme upozorňovat na každou nepravost ze strany vedení města. Budeme trvat na provedení nezávislého auditu hospodaření města, jeho příspěvkových organizací a dceřiných firem, včetně některých smluv a zakázek. Budeme prosazovat, aby veřejnost měla možnost kontrolovat výběrová řízení, smlouvy, výdaje z rozpočtu města a efektivitu nakládání s majetkem města a jím zřizovaných organizací. Konstruktivně podpoříme každý návrh, který je v souladu s naším programem a zájmy občanů.

ČTĚTE:  V Litoměřicích poprvé dokázal ve volbách zvítězit někdo jiný, říká Urbánek

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře