Litoměřice získaly titul Historické město roku 2015 za Ústecký kraj

Pohled na radnici v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Pohled na radnici v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Letošním vítězem krajského kola soutěže o titul Historické město roku se stalo město Litoměřice. Na druhém místě se umístil Žatec a na třetím Terezín.

Reklama

Stejně jako v minulých letech, uskutečnila hodnotící komise během dvou dnů návštěvu všech soutěžících měst, vyslechla si jejich obhajobu přihlášek a navštívila památky obnovené v rámci „Programu“ v uvedeném soutěžním roce.

Vyhodnocení soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ bylo v letošním roce v Ústeckém kraji nelehké – do soutěže se přihlásilo 7 měst, která mají městskou památkovou rezervaci nebo městskou památkovou zónu a v uvedeném roce se tato města zapojila do Programu regenerace. Na konci dvoudenního putování po památkových rezervacích a zónách Ústeckého kraje provedla krajská komise závěrečné vyhodnocení v sídle územního odborného pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem, při němž bylo stanoveno toto pořadí zúčastněných měst: Litoměřice, Žatec, Terezín, Česká Kamenice, Kadaň, Chomutov, Benešov nad Ploučnicí.

Hodnotící komise, složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ocenila nově přihlášená města za vstup do soutěže, kterým města deklarují nejen nastolenou péči o své památky, ale i o své obyvatele, kteří v městských památkových rezervacích  a zónách žijí a péči o návštěvníky, kteří jejich město právě pro jejich památky navštěvují. Všechna „tradičně“ zúčastněná města dlouhodobě pečují příkladně o své MPR a MPZ, vyrovnané bodové výsledky na 2. až 4. místě jsou důkazem.

"V letošním roce zúročilo své  dlouhodobé snažení a projekty město Litoměřice. Na obnově téměř všech nemovitých kulturních památek v MPR Litoměřice se od roku 1993 významnou měrou podílí Program regenerace městských památkových rezervací a zón, jehož prostřednictvím vlastníci památek využívají státní finanční příspěvky a finanční příspěvky města Litoměřice na obnovu kulturních památek. Kladně lze hodnotit nejen péči o samotné památky, ale i celkové prostředí MPR Litoměřice z hlediska provedených prací na kultivaci ucelených místních částí," uvedl mluvčí NPÚ Daniel Vágner.

"Můžeme si jen přát, aby  tradičně i nově zúčastněná města v nastaveném příkladu ve vztahu k památkám vytrvala a jejich příklad následovala i další historická města, která se třeba v tuto chvíli soutěže o titul Historické město roku v Ústeckém kraji nezúčastňují,"
dodal Daniel Vágner.

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře