Litoměřice výrazně trpí znečištěným ovzduším. Je to alarmující, tvrdí město

Litoměřice výrazně trpí znečištěným ovzduším. Je to alarmující, tvrdí město
Litoměřice výrazně trpí znečištěným ovzduším. Je to alarmující, tvrdí město

LITOMĚŘICE - Přestože před pěti lety lidé v Litoměřicích protestovali nejen proti pálení ostravských kalů, ale také kvůli znečištěnému ovzduší, nic se prakticky nezměnilo. Vyplývá to z výsledků monitoringu z letošní zimy. Dokonce je stav až alarmující, uvedlo město.

Reklama

Hra na ekologické vytápění i prostřednictvím plynofikace se hraje již několik let, avšak zatím bez výrazného výsledku, který by se projevil čistějším vzduchem.

Přiznává to i město Litoměřice, které uvedlo zprávu v Radničním zpravodaji titulkem: Míra znečištění ovzduší byla v zimě alarmující.

V článku Pavel Gryndler, vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu v Litoměřicích, konstatoval: "Obzvláště hodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší byly velmi čast několikanásobně  vyšší, než kolik určuje norma. Smogová situace, kterou meteorologové vyhlašují, pokud byl překročen průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a po příštích 24 hodin není očekáván pokles, však v Litoměřicích byla vyhlášena pouze od 20 do 27. ledna," uvedl.

Přičina byla podle Pavla Gryndlera v inverzi. "Jednoznačně. Vidíme vysoké koncentrace škodlivin v ovzduší podél hlavních silničních tahů, v případě Litoměřic například kolem dálnice D8. Jediným východiskem je omezení emisí."

Dalším problémem jsou lokální topeniště. "V Litoměřicích již jsou většinou plynofikována, takže z hlediska polétavého prachu nepředstavují výrazný problém. Ten způsobují lokální topeniště na hnědé uhlí, ale těch je v Litoměřicích jen kolem 3 procent."

Jak je to tedy možné, že kvalita ovzduší v Litoměřicích je alarmující?

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře