Litoměřice výrazně trpí znečištěným ovzduším. Je to alarmující, tvrdí město
LITOMĚŘICE - Přestože před pěti lety lidé v Litoměřicích protestovali nejen proti pálení ostravských kalů, ale také kvůli znečištěnému ovzduší, nic se prakticky nezměnilo. Vyplývá to z výsledků monitoringu z letošní zimy. Dokonce je stav až alarmující, uvedlo město.
Hra na ekologické vytápění i prostřednictvím plynofikace se hraje již několik let, avšak zatím bez výrazného výsledku, který by se projevil čistějším vzduchem.
Přiznává to i město Litoměřice, které uvedlo zprávu v Radničním zpravodaji titulkem: Míra znečištění ovzduší byla v zimě alarmující.
V článku Pavel Gryndler, vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu v Litoměřicích, konstatoval: "Obzvláště hodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší byly velmi čast několikanásobně vyšší, než kolik určuje norma. Smogová situace, kterou meteorologové vyhlašují, pokud byl překročen průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a po příštích 24 hodin není očekáván pokles, však v Litoměřicích byla vyhlášena pouze od 20 do 27. ledna," uvedl.
Přičina byla podle Pavla Gryndlera v inverzi. "Jednoznačně. Vidíme vysoké koncentrace škodlivin v ovzduší podél hlavních silničních tahů, v případě Litoměřic například kolem dálnice D8. Jediným východiskem je omezení emisí."
Dalším problémem jsou lokální topeniště. "V Litoměřicích již jsou většinou plynofikována, takže z hlediska polétavého prachu nepředstavují výrazný problém. Ten způsobují lokální topeniště na hnědé uhlí, ale těch je v Litoměřicích jen kolem 3 procent."
Jak je to tedy možné, že kvalita ovzduší v Litoměřicích je alarmující?