Litoměřice versus Kadaň. Náměstí bez aut může centrum města umrtvit

Mírové náměstí v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Mírové náměstí v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LITOMĚŘICE /POLEMIKA/ - Jsou to dvě města, která mají hodně společného. V obou dlouhodobě vládne ODS nebo mají historická náměstí se stejným názvem. Jenže zatímco v Litoměřicích ještě obchody a restaurace v centru města fungují, v Kadani je "mrtvo" a živnostníci skomírají. Jak je to možné?

Reklama

V Litoměřicích je dlouholetá debata o přecpaném Mírovém náměstí auty.

Nepomáhá ani regulace ve výši parkovného, kdy na hodinu je cena 30 korun. Navíc náměstí funguje jako průjezdní trasa pro automobily mířící z ulice Na Valech k Tyršovu mostu či z Dlouhé do Michalské.

Různí politici a politická uskupení na litoměřické radnici srší nápady, jak parkování i průjezd historickým náměstím omezit.

Vloni tu byl pokus o pěší zónu, letos úvahy o podzemním parkoviští v bývalém železničním tunelu a zrušení několika desítek parkovacích míst na Mírovém náměstí.

Záměr je v obou případech zřejmý - dostat auta z historického náměstí a "vrátit" ho pěším chodcům.

Jenže.

Jak to nakonec může dopadnout, stačí navštívit Kadaň.

Historické centrum města je bez aut, vjezd na kadaňské Mírové náměstí je výrazně omezen. Auta sice mají na náměstí vjezd povolen, k dispozici jsou i parkovací místa, ale řidiči ani nemají motivaci na náměstí jezdit.

A důvod? V Kadani v samotném centru města prakticky nefungují obchody, restaurace ani kavárny. I v okolních ulicích jsou takřka prázdné výlohy. Přitom na náměstí sídlí městský úřad a nechybí ani v okolních domech kanceláře.

Přesto poměrně velké kadaňské Mírové náměstí ve všední den působí "mrtvým" dojmem a v porovnání s Litoměřicemi vůbec "nežije".

Naopak litoměřické Mírové náměstí je živoucí prostor, na kterém sice je auto za autem, ale na samotném náměstí i v okolních ulicích se stále ještě drží živnostníci - jsou zde obchody a restaurace.

Prakticky Litoměřice jsou jediným městem v Ústeckém kraji, kde ještě nejsou v centru města prázdné výlohy.

To se ale může změnit. A to poté, až dojde k výraznějšímu omezení vjezdu či přímo parkování na Mírovém náměstí. Důvod je zřejmý.

V současnosti je trendem, že je snaha zejména kvůli úspoře času přijet automobilem až k obchodu či úřadu. Navíc umístění Mírového náměstí v historickém centru Litoměřic je ideálním prostorem pro zaparkování auta s krátkou docházkovou vzdáleností do okolních ulic.

Díky tomu centrum Litoměřic žije, nepůsobí umrtveným dojmem a z toho profitují obchody a restaurace. Přestože samozřejmě v současné nelehké době pro nezávislé obchody není příliš prostoru.

Jak by mohlo Mírové náměstí v Litoměřiích vypadat bez aut a "života", lze demonstrovat na neděli. Náměstí je sice klidné, ale díky tomu, že jsou obchody a kanceláře uzavřeny, Mírové náměstí je prakticky "mrtvé".

Představme si, že by takto vypadalo a působilo i v běžný všední den. Litoměřice by se rázem ocitly v situaci Kadaně.

SOUVISEJÍCÍ: Parkování na Mírovém náměstí v Litoměřicích má být omezeno. Auta asi zamíří pod zem

VIZUALIZACE: Na Mírovém náměstí v Litoměřicích bude pěší zóna

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře