Litoměřice si nezaslouží živelné parcelování bez celkové koncepce, říká architekt Filip Landa

Filip Landa. Foto: archiv F. Landy
Filip Landa. Foto: archiv F. Landy

Litoměřice - "Město může stále těžit ze silného historického dědictví, v budoucnu ho ovšem čeká řada klíčových rozhodnutí, jak smysluplně využít územní rezervy a jak se zachovat k některým transformačním územím jako jsou např. areály obou bývalých pivovarů," říká pro MojeLitoměřicko.cz architekt Filip Landa z projektu Litoměřice|||Leitmeritz.net. Jaký má názor na současnou architekturu Litoměřic?

Reklama

"Standardní problém je rozpínání zástavby směrem do volné krajiny a další zábory půdy pro neregulovanou výstavbu rezidenčních satelitů nebo obchodních zón. Chybí také architektonické soutěže," konstatoval Filip Landa.

"Litoměřice sice v poslední době jednu architektonickou soutěž vypsaly, a to na důležité území bývalých kasáren pod Radobýlem, podle mě však s katastrofálním výsledkem," uvedl litoměřický rodák.

Filip Landa je iniciátor a koordinátor projektu Litoměřice|||Leitmeritz.net. Absolvoval Gymnázium Josefa Jungmanna a Fakultu umění a architektury TU v Liberci, nyní je doktorandem na Ústavu urbanismu FA ČVUT v Praze. Je držitelem ceny rektora TUL 2012 za výjimečnou diplomovou práci pro Litoměřice. Studoval také v Belgii, pracoval v architektonických kancelářích v USA a Nizozemsku.

A jak si představuje architektonickou vizi Litoměřic?

"Představuji si úplně normální, obytnou, kompaktní a přitom dobře prostupnou městskou čtvrť napojenou na městské centrum, s plnohodnotným bydlením a se službami, s kvalitní sítí veřejných prostranství, s příležitostmi ke sportovnímu či kulturnímu životu a s preferencí pěšího pohybu. Není potřeba vymýšlet nic megalomanského. Stačí mít dobrý regulační plán nebo územní studii s logickými návaznostmi a efektivní plán infrastruktury. Žádné živelné parcelování bez celkové koncepce jako se to děje hned na protější Miřejovické stráni," dodal.

Jak dále hodnotí Litoměřice Filip Landa? Více v rozhovoru pro projekt Vize pro Česko.

SOUVISEJÍCÍ: Architekt Filip Landa: Liberec se musí na rozdíl od Litoměřic vypořádat s průmyslovým dědictvím

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře