Litoměřice chtějí dotaci na pivovar. Jourová peníze na hotely a wellness chce zatrhnout

Vizualizace jednoho z návrhů rekonstrukce areálu pivaovaru Kalich v Litoměřicích. Vizualizace: archiv CityWork
Vizualizace jednoho z návrhů rekonstrukce areálu pivaovaru Kalich v Litoměřicích. Vizualizace: archiv CityWork

Litoměřice - Litoměřická radnice vedená ODS chce pokračovat v projektech typu gotický hrad a pro rekonstrukci pivovaru získat evropskou dotaci. Jenže nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) plánuje zatrhnout eurodotace na budování hotelů a wellness center.

Reklama

Malý pivovar s roční produkcí piva do 20 tisíc hektolitrů, muzeum piva, pivní lázně, hotel s jedenatřiceti dvoulůžkovými pokoji, restaurace a další společenské zábavné a relaxační prostory. To by měl obsahovat zrekonstruovaný areál bývalého pivovaru Kalich.

Studii představilo vedení města na veřejném projednání, kterého se zúčastnil architekt Juraj Sonlajtner z architektonické kanceláře CityWork, autor projednávané studie. A dále Zdeněk Zabilanský, autor ekonomické analýzy projektu.

První ekonomické odhady města hovoří o nákladech ve výši přesahující 240 milionů korun. "Čekáme proto na vhodné dotační programy, které budou vypsány v novém programovacím období pro roky 2014 – 2020," uvedl Antonín Tym z oddělení projektů a strategií litoměřického městského úřadu.

Jenže ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová v rozhovoru pro iDnes.cz z konce ledna 2014 prohlásila, že její úřad, který připravuje programové podmínky operačních programů, přehodnotí udělování dotací.

Evropské peníze nemají jít na výstavbu hotelů, penzionů či wellness center. "Nic proti cestovnímu ruchu, ale nikdy jsem nepochopila, proč by z evropských peněz měly být hrazené takové věci, do kterých se turisté beztak nepohrnou, pokud se bude chovat majitel třeba jako hulvát nebo bude mít předražené ceny. Třeba silnice může sloužit každému, penzion jen těm, kdo si v něm zaplatí přenocování," uvedla Věra Jourová.

"Financování takových projektů je problém. Asi dostali peníze, protože se jim dařilo prokázat dopad na zaměstnanost a posílení cestovního ruchu. Tyto důvody opodstatňují veřejnou podporu, ale já si myslím, že to je slabé a peníze by měly jít do veřejných projektů. Musíme nová kritéria nastavit tak, aby peníze šly do projektů, které budou životaschopné," dodala.

ČTĚTE:  Co bude s bývalým litoměřickým pivovarem Kalich? Město představí nápady

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře