Litoměřice chtějí biketower za 12 milionů. Bude dražší než v Přerově a Hradci Králové?

Biketower. Foto: archiv Město Přerov
Biketower. Foto: archiv Město Přerov

Litoměřice - Za 12 milionů by mohla být vybudována vedle autobusového a vlakového nádraží v Litoměřicích parkovací věž pro kola, jako stojí v Hradci Králové a Přerově. Avšak tento záměr budí pochybnosti, zda projekt nebude předražený, neboť by se realizoval prostřednictvím dotace.

Reklama

Není biketower jako biketower. Litoměřičtí zastupitelé všemi hlasy na čtvrtečním (21.4.2016) zastupitelstvu schválili, že město bude žádat z Integrovaného regionálního operačního programu dotaci, která může dosáhnout 90 procent nákladů vyčíslených na celkem 12 milionu korun.

Za tuto cenu by měla v dolní části Litoměřic stát prosklená parkovací věž pro kola, která má pojmout až 118 kol, za jejichž bezpečné uložení by cyklista zaplatil symbolickou částku. Součástí má být i nabíječka na elektrokola.

Obdobná věž zatím stojí pouze v Hradci Králové a Přerově.

Přestože milovníci cykloturistiky záměr vedení města v čele s místostarostou Karlem Krejzou (ODS) vnímají jako pozitivní krok vůči cyklistům, paradoxně Litoměřice nejsou městem, kde by po ulicích cyklisté jezdili.

To je zásadní rozdíl od Hradce Králové či Neratovic, kde na kole jezdí nejen mladí, ale i důchodci - a to za každého počasí.

V Litoměřicích navíc není vybudována infrastruktura - městské cyklostezky, extra cyklo jízdní pruhy, značení. Na cyklisty nejsou připraveny ani obchody či restaurace, natož úřady.

Litoměřice jsou navíc městem "do kopce", liší se tak nejen od Hradce Králového, ale i Přerova.

Jinými slovy obyvatelé města jízdou na kole nežijí. Není tu trend, kdy lidé každé ráno jezdí hromadně na kole k autobusu či vlaku, zde zaparkují svá kola a přesednou na veřejnou dopravu. Navíc nejvytíženější je horní nádraží v Litoměřicích, odkud lidé jezdí do práce do Lovosic nebo na tamní vlakové nádraží k přestupu na další vlakové spoje.

Pikantní je i sdělená cena 12 milionů korun. Díky tomu, že biketower již stojí v Hradci Králové a Přerově, je srovnání.

V Hradci Králové cyklověž se 116 místy byla vybudována zhruba za 8 milionů korun, v Přerově za 9 milionů korun. Navíc v Přerově kvůli ceně padlo trestní oznámení.

Impulsem bylo údajné "předražení" o zhruba 2 miliony korun, původně město Přerov dostalo nabídku na 7,5 milionu. Konečná cena za realizaci se vyšplhala na 9,5 milionu korun. Nutné je dodat, že v těchto dnech policie oznámila, že nebylo prokázáno údajné předražení o dva miliony korun.

Takže ještě jednou: obdobné cyklověže, téměř stejný počet míst pro kola. V Hradci Králové za zhruba 8 milionů, v Přerově za 9,5 milionů, v Litoměřicích za 12 milionů?

A teď chytrému napověz: O co ve skutečnosti jde vedení Litoměřic s posvěcením zastupitelů napříč politickým spektrem?

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře