Lidská síla nad zlato. Firmy zoufale hledají, kdo bude manuálně dělat
LITOMĚŘICKO - Až 3600 nových pracovních míst slibuje děčínská firma ArmexOil, která v Lovosicích plánuje postavit haly pro logistiku a lehkou výrobu. Přitom stávající zaměstnavatelé v regionu již nyní bojují s nedostatkem pracovníků.
Děčínská firma, která vlastní pole naproti Preolu, pokračuje v přípravách na realizaci výstavby obří haly. V další etapě by vznikly menší haly. Ty má ze strany směr k Lukavci chránit velký přírodní val se zelení, který má vzniknout díky vytěžené zemině ze stavby hal.
Do komerční zóny by se vjíždělo z hlavní Terezínské ulice, z kruhového objezdu, který slouží v současnosti pro Preol.
První hala by byla otevřena pro zájemce v roce 2018.
Kdo by v komerční zóně působil, manažerka firmy Alena Čepilová v červnu 2016 nechtěla specifikovat s odkazem na požadavek společností. Avšak uvedla, že by komerční zóna naproti Lovochemii mohla zaměstnávat až 3 600 lidí, kteří by pracovali na směny.
Avšak aktuální situace v regionu je taková, že stávající zaměstnavatelé marně hledají pracovníky zejména do manuálních provozů, mezi které patří i logistická centra.
V důsledku nedostatku lidské síly dochází i ke zvyšování mezd, benefitů a hledání různých náborových forem k získání zaměstnanců.
Tlak navíc na stávající zaměstnavetele poskytující práci tzv. u pásu způsobuje Amazon. Do svého distribučního centra v Dobrovízi ve Středočeském kraji sváží pracovníky z široké oblasti severozápadních Čech.
Znamená to, že trend na pracovním trhu se mění.
Litoměřicko zvládlo, narozdíl od jiných oblastí v Ústeckém kraji, v uplynulých letech strukturální změny. Zatímco fabriky typu cementárna či chemička propouštěly kvůli zavádění automatizované výroby stovky pracovníků a obdobná situace nastala v zemědělství, vznikly nové pracovní příležitosti.
Stát ve spolupráci s městem Lovosice po roce 2000 vybudoval průmyslovou zónu, která zaměstnává několik tisíc lidí v manuálních a administrativních pozicích. Další jsou například v závodě Deli či v areálu Lovochemie.
Právě chemička se navíc potýká s nedostatkem kvalifikovaných středoškolských pracovníků se znalostmi chemie. V minulosti navázala partnerství o podpoře technických odborných škol. Hlavním cílem je mladými lidmi nahrazovat stárnoucí pracovníky v provozech.
Chemička se oproti logistickým a firmám s pásovou výrobou potýká s nutností zaměstnávat kvalifikované pracovníky se znalostmi oboru.
Avšak i klasické firmy s pásovou výrobou kvůli zvyšující se konkurenci potýkají s nedostatkem lidí, který se nově snaží řešit zvýšením mezd. Z toho zase těží zaměstnanci.
SOUVISEJÍCÍ: Naproti lovosické chemičce mají stát průmyslové haly