Liběšice se kvůli zavření ústavu bojí nezaměstnanosti i poklesu obyvatel

Liběšický zámek, ve kterém je sociální ústav. Foto: archiv Wikimapia.org
Liběšický zámek, ve kterém je sociální ústav. Foto: archiv Wikimapia.org

Liběšice - Dům na zámku v Liběšicích čeká na konci roku 2015 zavření. Kraj jako zřizovatel chce klienty umístit do jiných zařízení v regionu. Pro obec to ale znamená několik komplikací.

Reklama

Situace v liběšickém ústavu je poměrně napjatá. Klienti změní bydliště, čekají je ústavy jako Chotěšov nebo Skalice, někteří budou v Chráněném bydlení v Litoměřicích. Kromě toho, že přímo v obci přijde o práci podle odhadů přes sto zaměstnanců, se vedení Liběšic připravuje i na mEnší výnosy z daní.

"Pro nás je rozhodnutí kraje nepříjemné, zatím nám ale chybí informace. Jako obec jsme opatrovníky 55 obyvatel. Ti se přestěhují jinam, stanou se tamními občany. Pro nás to znamená jediné: soudně zažádat o změnu opatrovníka (měla by se jím stát obec pobytu klienta) a připravit se na méně peněz. Ti klienti jsou občané Liběšic. Když se odstěhují, nám se sníží počet obyvatel obce," řekla liběšická starostka Alena Knobová.

Podle starostky v Domově na zámku pracuje hodně lidí z obce a okolí. "Ti nyní přijdou o práci," konstatovala. Krajská mluvčí Magdalena Hanáčková s tím ale nesouhlasí: "V zařízení Domov na zámku Liběšice je zaměstnáno 106 zaměstnanců. Poskytování sociální služby Chráněného bydlení nese s sebou větší náročnost na počet zaměstnanců než poskytování sociální služby Domovů pro osoby se zdravotním postižením v kapacitě 105 klientů spojené k jednomu místu. Proto se nepředpokládá pokles počtu zaměstnanců, naopak je předpoklad k navýšení."

Zároveň krajká mlubvčí dodala. "Samozřejmě zaměstnavatel musí dbát na dodržování závazků s uzavřených pracovních smluv, tzn. že pokud zaměstnanec má v pracovní smlouvě uveden druh práce zdravotní sestra a výše uvedená změna poskytování jiného  druhu sociální služby nese s sebou i změnu druhu pracovního zařazení – např.  pracovník v sociálních službách, je pro další setrvání v pracovněprávním vztahu nutná i změna pracovního zařazení. S touto změnou musí zaměstnanec souhlasit. Nově vzniklá pracovní místa budou přednostně nabídnuta stávajícím zaměstnancům."

Další velkou neznámou je využití prázdného areálu liběšického zámku, až v něm ústav skončí. "Budovy zařízení Domova na zámku Liběšice patří mezi  památkově chráněné objekty, ve kterých nelze provést takové stavební úpravy, které by zajišťovaly právo klienta na soukromí , jsou zde více lůžkové pokoje (až 7 lůžkové); sociální zařízení jsou určena pro více pokojů. O zrušení opravy fasády bylo rozhodnuto pro neefektivnost této vysoce náročné akce z důvodu plánovaného zrušení tohoto zařízení. Po úplném opuštění objektů v areálu tohoto zařízení budou pro Ústecký kraj tyto objekty považovány za zbytný majetek a následně s nimi bude i tak naloženo," konstatovala Magdalena Hanáčková.

ČTĚTE: Kraj omezí sociální ústavy. Chce podporovat chráněné bydlení

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře