Krach výstav v Litoměřicích? Město ukončilo smlouvu s nájemcem Zahrady Čech

Plechové haly B a C na výstavišti Zahrada Čech. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Plechové haly B a C na výstavišti Zahrada Čech. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LITOMĚŘICE - Rada města Litoměřice ukončila nájemní smlouvu společnosti Zahrada Čech. Společnost Zahrada Čech, s.r.o., v níž 50% vlastní společnost s ručením omezeným EXPO CZ a stejnou část město Litoměřice jako vlastník areálu, začala provozovat výstaviště v roce 2013. Podmínky nájemní smlouvy však byly soutěženy již v roce 2011.

Reklama

"Čtyři roky provozu ukázaly, že za současných podmínek, kdy nájemné a další poplatky činí průměrně 495 tisíc korun měsíčně, není společnost schopna dosahovat očekávaného zisku," uvedla v tiskové zprávě mluvčí města Eva Břeňová.

"Za těchto okolností a pro nás velmi nevýhodných podmínek jsme se rozhodli činnost Zahrady Čech, s.r.o., nadále z vlastních prostředků nedotovat a v činnosti nepokračovat,“ uvedl v prohlášení poskytnutém vedení města jednatel společnosti Petr Skřivánek.

Podle něj významnou roli pro učinění takto zásadního rozhodnutí sehrálo i neustálé zpochybňování smluvních vztahů, které často zaznívá od jednoho opozičního zastupitele.

"Opakované poškozování jména naší společnosti zveřejněnými urážlivými výroky a dehonestujícími články. Opětovné obhajování před Policií ČR kvůli nesmyslným a nepodloženým trestným oznámením. To vše díky jednomu a tomu samému zdroji. Olej do ohně přilévají i nejednotné názory Ministerstva vnitra, které se paradoxně neumějí domluvit na jednotném znění k platnosti či neplatnosti dodatků k nájemní smlouvě,“ jmenoval v písemném prohlášení další problémy Petr Skřivánek.

Litoměřičtí zastupitelé tak budou již 2. února 2017 stát před rozhodnutím, zda zachovat tradici výstavnictví a značku Zahrada Čech nadále rozvíjet. A pokud ano, tak jakým způsobem provoz výstaviště zajistí.

"Prioritou je zajistit výstavní činnost v letošním roce,“ upozornil radní Lukas Wünsch, který zároveň jako jednatel hájí zájmy města ve společnosti Zahrada Čech. Rada proto v této souvislosti vypíše co nejdříve výběrové řízení a věří, že společnost Zahrada Čech disponující týmem zkušených lidí se do něj přihlásí a zrealizuje akce naplánované pro letošní rok.

O vypsání výběrového řízení na provozovatele a stanovení podmínek provozu v následujících letech by zastupitelé měli jednat vzápětí.

Prohlášení společnosti Zahrada Čech poskytnuté vedení města a novinářům na tiskové konferenci:

Nemůžeme dále pokračovat

Zahrada Čech, s.r.o., již čtvrtým rokem provozuje litoměřické výstaviště a za tu dobu zorganizovala řadu úspěšných akcí, včetně proběhlého jubilejního 40. ročníku Zahrady Čech. Druhým rokem získala ocenění v podobě zařazení do projektu Ústeckého kraje – Rodinné stříbro. Má řadu pozitivních ohlasů od vystavovatelů i návštěvníků na obnovu tradičního výstavnictví, a přesto si za současných podmínek nemůže dovolit výstaviště nadále provozovat.

Hlavním důvodem jsou neustálá zpochybňování smluvních vztahů. Opakované poškozování zveřejněnými urážlivými výroky a dehonestujícími články. Opětovné obhajování před Policií ČR kvůli nesmyslným a nepodloženým trestným oznámením. To vše díky jednomu a tomu samému zdroji – nejmenovanému opozičnímu zastupiteli. Olej do ohně přilévají i nejednotné názory Ministerstva vnitra, které se paradoxně neumějí domluvit na jednotném znění k platnosti či neplatnosti dodatků k nájemní smlouvě.

Netajíme se tím, že byznys tohoto druhu má celorepublikový pokles. Nároky od vystavovatelů i návštěvníků jsou vyšší, ale náš entuziazmus je dostatečně silný, abychom za správné podpory byli schopni výstavnictví v Litoměřicích udržet a nadále ho vyvíjet.
Za těchto okolností a pro nás velmi nevýhodných podmínek jsme se rozhodli činnost Zahrady Čech, s.r.o,. nadále z vlastních prostředků nedotovat a v činnosti nepokračovat.

Ing. Petr Skřivánek, jednatel společnosti Zahrada Čech

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře