Konečně. V Terezíně začne dlouho odkládaná oprava silnice a zdi u Ohře

Zeď v terezínské Pražské ulici je v havarijním stavu. Foto: archiv Fort-Terezin.cz
Zeď v terezínské Pražské ulici je v havarijním stavu. Foto: archiv Fort-Terezin.cz

Terezín - Kompletní rekonstrukce silnice II/608, konkrétně ulice Pražská v Terezíně, má začít na začátku července 2014. Po dlouhých tahanicích s výběrem zhotovitele došlo k výběru stavební firmy.

Reklama

Projekt Sanace silnice II/608 průtah Terezín počítá s projektovými náklady zhruba 33 milionů korun bez daně. Podle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Hanáčkové lze čekat, že cena ještě klesne.

"Předchozí dva tendry byly zrušeny kvůli napadnutí neúspěšných uchazečů o zakázku. Pokud tento třetí vypsaný již nebude blokován, stavební práce začnou v jarních měsících," řekla v lednu 2014 mluvčí kraje. Nakonec to bude v červenci.

Podle Magdaleny Hanáčkové součástí sanace vlastní komunikace je i sanace opěrné zdi, sanace krajnice, nové vybudování odvodnění, odstranění kaveren pod tělesem komunikace a na závěr i obnova živičného povrchu.

Zatímco komunikace patří do majetku kraje, opěrná zeď je majetkem Terezína, neboť je součástí pevnosti.

Podle vedoucího odboru rozvoje a správy majetku města Terezín Roberta Czetmayera bylo s krajem dohodnuto, že při opravě zdi i silnice dojde ke sdružení investic. "Město se podílí jak na administrativní části projektu, tak na finančním plnění. Nebýt komunikace, nebyla by zeď poškozena. Silnicí dochází k narušení zdi."

Rekonstrukce opěrné zdi spočívá v kompletní (plnoplošné) demontáži/rozebrání lícové vrstvy a její náhradě v totožném řešení (tzn. počet vrstev, vazba zdiva a uplatnění cihel šatovek) pro zajištění historické autenticity. "Uplatněny budou jak nové cihly šatovky, tak budou reaplikovány stávající cihly vyhovující stanoveným kvalitativním kritériím podle požadavku Památkového ústavu," upřesnila krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

ČTĚTE: Silnice a zeď v Terezíně se má na jaře dočkat opravy

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře