Konec ústavu v Liběšicích, rozhodli krajští radní

Liběšický zámek, ve kterém je sociální ústav. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Liběšický zámek, ve kterém je sociální ústav. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Liběšice - Sociální ústav Na zámku v Liběšicích bude zrušen. Rozhodli o tom na pondělním (15.12.2014) zastupitelstvu krajští zastupitelé. Nevyslyšeli slova starostky obce Aleny Knobové.

Reklama

Po 40minutové diskusi zastupitelů bylo rozhodnuto. 36 zastupitelů se vyslovilo pro návrh radního pro sociální služby Martina Kliky (ČSSD), 2 byli proti a 3 zastupitelé se zdrželi.

Právě ústečtí krajští zastupitelé mohli být poslední brzdou zrušení ústavu, ze kterého v uplynulých měsících byli vystěhováváni klienti. Počet ubytovaných v liběšickém zámku se snížil na úroveň, kdy Ústecký kraj jako zřizovatel tvrdí, že náklady na provoz jsou neúnosné. Klienti jsou přestěhováváni do jiných ústavů v litoměřickém regionu či do bytů tzv. chráněného bydlení v Litoměřicích.

Kraj tvrdí, že ke zrušení ústavu přistupuje v rámci transformace sociálních služeb i kvůli vysokým nákladům na případnou rekonstrukci objektu v Liběšicích. Podle Martina Kliky jsou prostory zámku pro pobyt lidí s postižením nevhodné.

O zachranu liběšického ústavu se přímo na zastupitelstvu pokusila i starostka Alena Knobová, která po deseti minutách projevu před krajskými zastupiteli byla přerušena s tím, že překročila stanovenou dobu vystoupení. Prostor v průběhu diskuse již nedostala.

Bývalý starosta Třebívlic a současný krajský zastupitel Josef Seifert se liběšického ústavu zastal a požadoval jeho zachování. O stejné se pokusil senátor a zastupitel Jaroslav Doubrava, nad osudem rozsáhlého objektu se pozastavil poslanec a zastupitel Bronislav Schwarz a mostecký radní a krajský zastupitel Jiří Zelenka (všichni Severočeši.cz).

Podle radního Martina Kliky objekt zámku bude převeden do krajské příspěvkové organizace Krajská majetková a bude s nemovitostí nakládáno jako se zbytným majetkem. "Žádný předem připravený kupec není," reagoval Klika na slova Schwarze, zda o prodeji objektu konkrétnímu zájemci není předem rozhodnuto.

Liběšický ústav v březnu 2014 navštívil ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

ČTĚTE:  Kauza ústav Liběšice: Radní Klika trvá na zrušení. Hejtman Bubeniček váhá

Martin Klika drží v šachu hejtmana Bubeníčka. Kvůli zámku v Liběšicích

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře