KOMENTÁŘ: Praktiky kolem Zahrady Čech jsou dost silná káva!

Plechové haly B a C na výstavišti Zahrada Čech. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Plechové haly B a C na výstavišti Zahrada Čech. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LITOMĚŘICE - Prosazování stávajícího nájemce areálu výstaviště litoměřickou radnicí, tedy Zahradu Čech s.r.o., bylo předem jasné. Výsledné provedení je však trochu silná káva i na litoměřické poměry. To v komentáři konstatuje Petr Panaš, zastupitel za Zelené v Litoměřicích.

Reklama

Proč? Nájemce neplní to, k čemu se v nájemní smlouvě zavázal a nově vystavený pavilon stále chybí. Naopak radnice investuje do areálu miliony, a to i když ze smlouvy nemusí. Ale potom dojdou nájemci peníze a nemůže smlouvu ukončit. Nevadí. Prý fiktivně v prosinci nezaplatí jednu splátku a radnice smlouvu obratem vypovídá, aby obratem vykřikovala, jak je třeba pro naše město zachránit výstavnictví. Dejme tomu. Zahrada Čech s.r.o. dál za současných podmínek výstaviště provozovat nechce, ale chystá další výstavy a deklaruje ochotu přihlásit se do výběrového řízení na provozování do dubna 2018. Divné? Asi ano, ale ještě to není finále.

Radnice vypisuje výběrové řízení na zmíněný pronájem. Tedy opravuji, není to výběrové řízení, ale zveřejnění záměru pronájmu nemovitosti. Dle zákona v pořádku, ale ….. Oznámení se objeví na úřední desce, pěkně zastrčené v sekci záměrů pronájmu nemovitého majetku. Nikdo samozřejmě oslovován není, taky aby se nedejbůh někdo další přihlásil. Tak alespoň já obesílám firmy, které se výstavnictvím zaobírají. Zájem projeví provozovatel lounského výstaviště Diamant Expo s r.o.

A tady se dostáváme k hlavnímu rozdílu mezi výběrovým řízením a nabídkami dle zveřejněného záměru dle zákona o obcích. Ty se mohou podávat neformálně a žádná komise nedohlíží na otevření a kontrolu nabídek. Diamant Expo (lounská firma) podává nabídku poslední den v 15.26 hod. (uzávěrka je 17.00 hod.). Litoměřická firma v 16.57 hod. Ano, 3 minuty před koncem. Hurá, stihlo se to! O několik tisíc dávají vyšší nabídku litoměřičtí. Že by se čekat vyplatilo? Těžko říci, jsme pouze v rovině úvah a spekulací. 7.3. Jsou oba uchazeči mailem obesláni, aby upřenili, zda je nabídka s nebo bez DPH. Diamant Expo zasílá elektronicky odpověď v 14.07 h. Zahrada Čech s.r.o. je opět pomalejší a odpovídá v 16.19 h. Zase druhá. No nic, může to něco znamenat a nemusí.

Ale teď už finišujeme. Jednou z podmínek je bezdlužnost vůči Městu Litoměřice. Diamant Expo dokládá. Zahrada Čech s.r.o. činí čestné prohlášení, že nemá závazek po splatnosti. Trochu divná formulace, tak na radnici píšu, zda něco nedluží. A ejhle. Dluží 1.797.964,-Kč. Prosincové nezaplacení nájmu bylo prý účelové, aby se vypověděla smlouva. Situace ovšem je, že se neplatí ani v lednu, únoru, březnu. Ovšem pozor. Dlužníci nejsou, na poslední chvíli totiž uzavřeli splátkový kalendář, splácet budou 100.000 Kč měsíčně a dluh tedy asi přestává existovat. Tedy alespoň pro účely hodnocení uchazečů.

Samotné rozhodování zastupitelstva už je opravdu fraška. Koaliční zastupitelé se nemohou shodnout, zda má Zahrada Čech s.r.o. finanční problémy či ne. Na mé upozornění, že mají být vyřazení z důvodu dluhu a tudíž porušení podmínek výzvy uchazečům, nikdo nereaguje. A aby to dost málo transparentní rozhodování dostalo korunu, koalice rozhoduje, že se hlasovat bude tajně (aby náhodou někdo neviděl, jak kdo zvedá ruku). Návrh na hlasování je divný, nakonec se předělává. I tak s ním mám problém a nakonec raději nehlasuji vůbec. Nevadí. Koalice spolu s komunisty si to odhlasovala a jedeme dál se Zahradou Čech s.r.o. Prostě smutná komedie o předem rozhodnuté věci. Ovšem v řádu milionů.

Chceme takové praktiky v našem městě? Kde je veřejná soutěž? Zájem na co nejlepším provedení výstavnictví? Zhodnocování veřejného majetku a hospodárná péče o areál? Dopustíme takové jednání?

Autor: Petr Panaš, zastupitel za Zelené

SOUVISEJÍCÍ: Telenovela pokračuje: Výstavy v Litoměřicích bude pořádat stejná firma

Reklama

Hodnocení

3.78 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře