Kdy se poprvé kopne? Palachova ulice v Litoměřicích bude úžasná, naznačuje radnice

Stavební práce, značka. Foto: archiv Pixabay.com
Stavební práce, značka. Foto: archiv Pixabay.com

LITOMĚŘICE - Zásadní proměna. Bude jedna z nejhezčích. Je finančně náročná. Ale nám se podařilo cenu stlačit. Zhruba těmito "hláškami" začíná tisková zpráva litoměřické radnice. Ta oznámila, že se konečně po letech slibů kopne do země.

Reklama

"Stavební úpravy odstartují v dubnu v ulici Na Valech a pokračovat budou Sovovou ulicí, až po křižovatku s ulicí Palackého. Třetí etapa skončí v polovině příštího roku,“ informovala vedoucí odboru územního rozvoje městského úřadu Venuše Brunclíková.

Město získalo 14milionovou dotaci, ta umožnila se pustit do rekontrukce jedné z hlavních ulic v centru Litoměřic. Výběrovým řízením se podařilo cenu projektu snížit z původních 44 milionů korun o třetinu.

Dojde k omezení dopravy

Rekokonstrukce po dobu výstavby zapřičiní i omezení dopravy. Pocítí to především parkující řidiči - nejen ti, co v Palachově ulici bydlí, ale i ti, co se zde naučili parkovat zadarmo kvůli výhodné poloze v blízkosti Mírového náměstí.

Omezení dopravy dojde vždy v úsecích dotčených výstavbou.

Semafory napořád

Součástí budou i stavební práce související s trvalou instalací semaforů v ulici Na Valech. I v případě této frekventované silnice je proto třeba počítat s dopravními komplikacemi.

Jak bude Palachova vypadat

Stavba je navržena jako rekonstrukce stávající dopravní infrastruktury, optimalizující celkové uspořádání ulice. Páteřním prvkem rekonstrukce má být nová, asfaltová, šest metrů široká vozovka vedoucí od ulice Masarykova až Na Valy. Na vozovku naváže výstavba parkovacích stání (podélných nebo šikmých) ve všech úsecích mezi křižovatkami.

Plocha křižovatek má být oproti zbývajícím částem vozovky o 10 centimetrů zvýšena, čímž dojde k přirozenému zklidnění dopravy. Rekonstruovány budou i chodníky podél domů při zachování jejich šíře.

„Například na chodníky v ulici Palachova plynule naváže chodník v ulici Křížíkova tak, aby byl umožněn bezbariérový přístup z Palachovy ulice až k hornímu vlakovému nádraží,“ upozornila Venuše Brunclíková. Jako bezbariérové jsou navrženy i autobusové zastávky v jižní části ulice.

Součástí stavby je dále optimalizace veřejného osvětlení, včetně nasvětlení místa pro přechod chodců v prostoru křižovatky ulic Palachova x Masarykova, Palachova x Eliášova a Sovova x Na Valech, která bude řízena semafory.

Dojde i k výsadbě zeleně. Například asfaltovou plochu před kinem nahradí chodníková plocha se zelení tak, aby zde vzniklo malé náměstíčko. Před restaurací Johannahof zbude místo na novou předzahrádku.

V projektu již není středový pás se zelení. Navržena je ale nová stromová alej. 37 stromů určených ke kácení nahradí 40 nových.

SOUVISEJÍCÍ: Palachova ulice v centru Litoměřic projde kompletní rekonstrukcí

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře