Kauza Via Chem a Petr Sisák: Policejní razie na Litoměřicku i v Libochovicích
Litoměřicko, Libochovice /EXKLUZIVNĚ/ - Kauza údajné konkursní mafie, která je spojena se jmény jako Spolchemie, Via Chem či Petr Sisák, se dotýká i Litoměřicka a Libochovic. Právě zde policie hledala advokáta Ivo Halu. Další osobou, která figuruje v této kauze, je Petr Líska.
Podle informací MojeLitoměřicko.cz před týdnem policie hledala v Libochovicích pražského advokáta Ivo Halu. Ten se až ve středu (20.1.2016) s Petrem Sisákem dostavil na policii.
SOUVISEJÍCÍ: V ústecké Spolchemii zasahovala protikorupční policie. Zátah má souviset s Via Chem
Ivo Hala má v Libochovicích rodinné vazby, dlouhodobě se ale v zámeckém městě nezdržuje. Hala je i insolvenční správce. Loni přišel kvůli chybějící bezpečnostní prověrce o povolení řídit největší konkurzy. Zastupuje Via Chem v nynější insolvenci, kterou vyšetřuje policie.
Aktuálně.cz díky získání textu z obvinění zveřejnilo další jména, která mají figurovat v kauze spjaté s Petrem Sisákem, který má k Litoměřicím blízko. A to díky tzv. litoměřických fondů, ve kterých zmizely v 90. letech miliardy korun od tisíců drobných střadatelů.
V současné kauze figuruje jméno Petr Líska. To je muž, který uvádí bydliště v Žitenicích u Litoměřic. Má být údajně spojen s českobudějovickou firmou Falkonida, která sehrála významnou roli ve vlastnictví pražské fotbalové Slávie za doby bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka.
Petr Líska má být údajně jedním z tzv. bílých koní. Řidič Petra Sisáka a falešný majitel společnosti Falkonida, kterou fakticky ovládá Sisák a podle policie ji využívá k insolvenčním podvodům.
Kdo je bílý kůň? Nastrčení rádoby podnikatelé, kteří byli fiktivními majiteli firem a postupně se z nich stali falešní věřitelé krachujících společností. To proto, aby se peníze z insolvence nedostaly ke skutečným věřitelům.
Spor o cestu k bytovkám v Libochovicích
Jméno Petra Lísky figuruje i v malé lokální kauze z Libochovic, která začala na podzim 2014 a vyvrcholila na jaře 2015.
O co šlo? Spor o cestu k bytovkám v Libochovicích.
Naštvaní, zklamaní a zoufalí obyvatelé na straně jedné, neúprosný muž na straně druhé. Mezi oběma tábory vedení libochovické radnice. Spor o dva pozemky, na jednom z nich přístupová cesta k bytovým domům družstva.
Fakta: Petr Líska, ostrý muž ze Žitenic, na podzim 2014 se stal majitelem pozemku, který nemá jiné využití než být přístupovou cestou k bytovkám. Po městě žádal téměř dva miliony korun, za které by pozemky (jako veřejná komunikace) prodal.
Spor, který se města de facto netýkal. Avšak v boji o vydělání peněz za pár měsíců tahal za delší konec, naopak radnice za kratší.
Petr Líska využil toho, že obyvatelé domů jsou "rukojmími", kteří vytvoří tlak na vedení města. Přitom šlo o spor mezi soukromými subjekty - majitele pozemku a bytového družstva. To v minulosti odmítlo přístupovou cestu koupit.
Problém se tak přehodil na radnici. Petr Líska vědom si tlaku na politiky ze stran občanů nejprve zkusil prodat pozemky za téměř dva miliony korun, aby po litém boji i nátlakových metod typu oplocení a přehrazení vstupu na svůj pozemek nakonec slevil na skoro milion korun, za který je ochoten pozemky odprodat.
Zastupitelé se dostali do pasti, Lískovi navíc hrála do karet petice se zhruba 560 podpisy, aby město cestu koupilo. Jenže za kolik? Za 2 miliony korun? Za 1 milion korun? A jaká je vlastně "legální" cena, aby zastupitelé při odsouhlasení nebyli následně trestně stíhaní za předražený nákup, než je cena v místě obvyklá?
Obyvatele domů tyto starosti nemusely zajímat, to samé Petra Lísku. Z boje o cestu se navíc stal místní politický boj, kdy opozice odmítala, aby město pozemky odkoupilo. Pod tlakem veřejnosti ale nakonec otočil i dlouholetý starosta Jaroslav Beneš, který se v době "vyjednávání" k odkupu stavěl negativně.
Pozemek s cestou nakonec Petr Líska nabídl za cenu 210 korun za m2, tedy za celkem 698 670 korun. K tomu požadoval odkup stavebního pozemku. Město ji akceptovalo za cenu obvyklou, tedy celkem za 297 920 korun.
Jak starostka Jana Holá na zastupitelstvu z března 2015 uvedla, počátky sporu je nutné hledat začátkem 90. let v rámci restitucí, kdy pozemek, na kterém se nachází cesta k bytovkám, byla neoprávněně tehdejším vedením města vydána jako restituční nárok. "Nyní město napravuje chybu," konstatovala starostka Libochovic.
Petr Líska měl před prodejem pozemku městu cestu uvést do stavu, ve kterém se nacházela před vypuknutím sporu a obstrukcí. Cestu blokovaly betonové pražce, hlína i výkopy pro připravované oplocení.