Kauza sociální služby. Krajské příspěvkovky neprotežujeme, říká krajský radní Martin Klika

Martin Klika. Foto: archiv M. Klika
Martin Klika. Foto: archiv M. Klika

Ústí n/L. - Na Ústecký kraj se valí kritika ze strany poskytovatelů sociálních služeb kvůli rozdělování dotací. "Na dotace je málo peněz. Krajské příspěvkové organizace neprotežujeme," říká v rozhovoru pro MojeLitoměřicko.cz krajský radní Martin Klika (ČSSD).

Reklama

Na Ústecký kraj míří kritika z mnoha stran kvůli přidělování dotací na sociální služby. Hovoří se o velkém počtu výjimek, o ministerské kontrole. Jak to vidíte?

Ústecký kraj má pouze pět výjimek, které schválilo krajské zastupitelstvo. To, co říkají úředníci z Úřadu vlády, potažmo z Agentury pro sociální začleňování, je lež, že máme kolem šedesáti výjimek. Myslím si, že těmito výroky dost poškodili Ústecký kraj. Je pravda, že na přerozdělení peněz přijde kontrola z ministerstva práce a sociálních věcí. My jsme metodiku, která byla určena z ministerstva, kompletně dodrželi. A finanční prostředky chybí všude v jednotlivých krajích. Bohužel v rámci různých terénních služeb je situace komplikovaná, neboť přibývají v různých lokalitách a nikdo si neuvědomil, že dosud byly financovány z evropských dotací a v letošním roce je to propad zhruba o 100 milionů korun. Je potřeba zajistit financování z pohledu státu.

Jakou roli by měly hrát sociální služby v Ústeckém kraji?

Páteřní síť je vytvořena. K její tvorbě jsme oslovili jednotlivé obce, aby ohodnotily služby v místě. Bohužel do toho začaly vstupovat různé kontakty jako třeba starostové obcí. Tam, kde místní odbory sociálních věcí ohodnotily poskytovatele tak, že nedosáhly potřebných bodů, tak tyto organizace se začaly obracet na své starosty, aby byly zařazeny do této sítě. Je to složité. My chceme, aby fungovala ucelená síť – to je naším cílem.

Argument, že protežujete krajské příspěvkové organizace oproti jiným?

Je to nesmysl. Jednoznačně jsme dodrželi metodiku ministerstva práce a sociálních věcí směrem k pobytovým zařízením. I k těm organizacím, která jsou nezisková či ostatní.

ČTĚTE:  Diecézní charita Litoměřice asi propustí 90 lidí. Nemá peníze

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře