Kauza olejna: Lovosice zkusí realizovat jeden ze dvou plánů, jak areál vyčistit

Areál bývalé olejny v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Areál bývalé olejny v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Lovosice - Problémový areál po bývalé olejně v centru Lovosic je jednou z velkých ekologických hrozeb. Ve výroční zprávě to označila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Proto lovosická radnice věří, že by na sanaci mohla získat dotaci ze státní kasy.

Reklama

Přestože areál po bývalé olejně je v rukou soukromého majitele, komplikované majetkové vztahy stěžují vyřešení dlouhodobého problému. Jak areál sanovat, za čí peníze - a zajistit tak zdravotní nezávadnost pro obyvatele, kteří v okolí areálu žijí.

"Problém je s majiteli. Nemovitosti jsou v majetku belgického občana, jedy zase někoho jiného. Nepřehledné majetkové poměry stěžují účinnou komunikaci s majiteli areálu," konstatoval pro MojeLitoměřicko.cz lovosický starosta Milan Dian.

Sanace se chce ujmout město. "Byla vypsána výzva k získání státní dotace, kterou bychom mohli získat od Státního fondu životního prostředí (SFŽP). A olejnou bychom se do podmínek mohli dostat," prozradil Milan Dian.

"Na stole jsou dvě možnosti: Pokud dotaci získáme od SFŽP, provedeme sanaci a náklady poté budeme požadovat po majiteli. Ale už nyní víme, že to bude proces na dlouhou dobu. Druhou možností je na sanaci věnovat 500 tisíc korun z rozpočtu města, které máme v rezervě a další peníze získat z dotace Ústeckého kraje. Budu mít jednání s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem," nastínil starosta možné varianty likvidace ekologických škod v centru Lovosic.

Dalším ekologickým problémem, který zůstal na bedrech města Lovosice, je skládka v Travčicích.

Pokuty pro majitele olejny

Česká inspekce životního prostředí firmě Aniveg ECO - Wowitra udělila v lonňském roce několik pokut. V březnu 2014 firma obdržela pokutu ve výši 500 tisíc korun za provozování zařízení Výroba organických derivátů v rozporu
s podmínkami integrovaného povolení (nesplnění podmínek stanovených pro případ likvidace zařízení).

V dubnu 2015 ČIŽP udělila další pokutu, a to ve výši  1 milionu korun za spáchání čtyř správních deliktů.

ČTĚTE: Radnice neví, co s olejnou. Je lovosický areál v rukou spekulantů?

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře