Kauza loď Porta Bohemica: Projekt lodní dopravy na Labi skončil

Loď Porta Bohemica končí. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Loď Porta Bohemica končí. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřicko - Litoměřice, Lovosice, Roudnice nad Labem nebo Štětí. To jsou města, která původně podporovala lodní dopravu na Labi. Ze sdružení Labská paroplavební společnost ale postupně odcházela členská města, nakonec v roce 2013 obecně prospěšná společnost skončila.

Reklama

Litoměřická radnice se neustále tváří, jak podporuje cestovní ruch a ročně na mzdy pracovníků, provoz budov a marketing vydává miliony korun. Jeden z taháků - lodní dopravu na Labi - ale přestala podporovat, i přes masivní dotace v uplynulých letech.

Rozvoj lodní dopravy se za poslední dva roky prakticky zastavil a po odchodu Štětí nebo Roudnice nad Labem z Labské paroplavební společnosti o.p.s. vedení města nezvládlo situaci v čele se starostou Ladislavem Chlupáčem a místostarostou Karlem Krejzou (oba ODS) řešit.

Pro vysvětlení: Labská paroplavební společnost zajišťovala lodní dopravu, pro kterou si objednávala dopravce. Tím v uplynulých letech byla loď Porta Bohemica Karla Svobody.

Ten v prvních letech získával milionové dotace na provoz od měst podél řeky. Obce rovněž přispívaly členskými poplatky na provoz Labské paroplavební společnosti, v jejíž orgánech byli politici z řad litoměřické radnice. Přes obecně prospěšnou společnost se "protočily" miliony korun.

Karel Svoboda oznámil, že loď Porta Bohemica letos nevypluje. Zdůvodnil to loňskou špatnou sezónou, nedostatkem financí a nepovedeným vstupem strategického partnera. Již v roce 2013 totiž lodní dopravu přestala podporovat města jako Štětí a Roudnice nad Labem.

"Sdružená města platila korunu za obyvatele ročně. Nejvíce, asi sto tisíc korun, platilo Ústí nad Labem. Tyto peníze byly ale použity na chod společnosti. Města ještě musela dotovat vlastní provoz lodi," vysvětlil před rokem pro Litoměřický deník Jan Szántó (ČSSD), litoměřický místostarosta.

Místo lodní dopravy nyní litoměřická radnice chce podporovat nový projekt, a to pivovar. Na rekonstrukci budovy chce získat evropskou dotaci. V objektu by například měl být hotel nebo pivní lázně.

ČTĚTE: Litoměřice chtějí dotaci na pivovar. Jourová peníze na hotely a wellness chce zatrhnout

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře