Kauza hlučné koleje v Litoměřicích. SŽDC dokončila měření, bude zeď?

Vlaková souprava. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Vlaková souprava. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Litoměřice - Petice litoměřických občanů bydlících u kolejí na trati 072 Ústí nad Labem - Lysá nad Labem v centru města u dolního nádraží byla nepřímo vyslyšena u Krajské hygienické stanice (KHS). Ta tlačí na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), aby zajistila protihluková opatření. Zatím proběhlo kontrolní měření.

Reklama

To původně měla SŽDC předat krajské hygieně na konci dubna 2015. Jenže kvůli březnové železniční nehodě - vykolejení vlaků u Žalhostic - vlaky jezdily po jedné koleji. "Vzhledem k tomu, že je v tomto úseku dlouhodobá výluka a měření by tudíž bylo neprůkazné, nám bylo povoleno prodloužení tohoto termínu do konce května 2015," uvedl na dotaz MojeLitoměřicko.cz Marek Illiaš ze SŽDC.

Tentokrát měření proběhlo a bylo ukončeno v pátek (29.5.2015). "Odesíláme výsledky na KHS a budeme čekat na jejich vyjádření," sdělil nyní mluvčí SŽDC.

"Čekáme do stanoveného termínu na vyhodnocení a návrhy protihlukových opatření," potvrdila pro MojeLitměřicko.cz Hana Kovaříková z litoměřického pracoviště KHS.

A jaká protihluková opatření budou v plánu? Podle dubnového vyjádření SŽDC výstavba protihlukové zdi nepřipadá v úvahu. "Klasické protihlukové zdi v této lokalitě nejsou vhodné. Zejména z toho důvodu, že některé domy jsou vybudovány velmi blízko dráhy a není zde tedy faktický prostor pro takovou stavbu," řekl pro MojeLitoměřicko.cz mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Správa kolejí navrhla jiné řešení. "Máme naplánovanou těžkou střední opravu předmětného úseku v září 2015. Během opravy se bude měnit kompletní železniční svršek, tedy podbití trati, upevňovadla a pražce a také zde bude využita nová technologie bezstykové koleje. Díky této technologii, kdy jsou jednotlivé spoje mezi kolejnice zavařeny a následně zbroušeny, vznikne vlastně „nekonečná“ kolej. Taková kolej je tedy tišší, protože se zde nevytváří hluk, kdy kola železničního vozu přejíždí mezeru, jako tomu bylo u starých typů kolejnic," popsal mluvčí SŽDC.

ČTĚTE:  Kauza hlučné koleje v Litoměřicích. Hygiena požaduje po SŽDC opatření

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře