Kauza hlučné koleje v Litoměřicích. Hygiena požaduje po SŽDC opatření

Vlaková souprava. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Vlaková souprava. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Litoměřice - Petice litoměřických občanů bydlících u kolejí na trati 072 Ústí nad Labem - Lysá nad Labem v centru města u dolního nádraží byla nepřímo vyslyšena u Krajské hygienické stanice (KHS). Ta tlačí na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), aby zajistila protihluková opatření.

Reklama

Litoměřická pobočka Krajské hygienické stanice požaduje po správci kolejí, aby zajistil protihluková opatření. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) by v nejlepším případě měla vybudovat protihlukové bariéry na železniční trati z Velkých Žernosek do Litoměřic a dále na Lysou nad Labem. Navíc návrh protihlukových opatření měl být hotov do 24. dubna 2015, neboť podle KHS je právo na straně obyvatel v lokalitě ulice Dolní Rybářská. Právě zde lidé sepsali petici.

Jenže protihluková zeď není na pořadu dne. "Klasické protihlukové zdi v této lokalitě nejsou vhodné. Zejména z toho důvodu, že některé domy jsou vybudovány velmi blízko dráhy a není zde tedy faktický prostor pro takovou stavbu," řekl pro MojeLitoměřicko.cz mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Správa kolejí navrhla jiné řešení. "Máme naplánovanou těžkou střední opravu předmětného úseku v září 2015. Během opravy se bude měnit kompletní železniční svršek, tedy podbití trati, upevňovadla a pražce a také zde bude využita nová technologie bezstykové koleje. Díky této technologii, kdy jsou jednotlivé spoje mezi kolejnice zavařeny a následně zbroušeny, vznikne vlastně „nekonečná“ kolej. Taková kolej je tedy tišší, protože se zde nevytváří hluk, kdy kola železničního vozu přejíždí mezeru, jako tomu bylo u starých typů kolejnic," popsal mluvčí SŽDC.

Než však tato stavba bude zahájena, do 24. dubna 2015 Krajská hygienická stanice měla obdržet kontrolní měření, na základě kterého by se rozhodovalo o dalším postupu. "Vzhledem k tomu, že je v tomto úseku dlouhodobá výluka a měření by tudíž bylo neprůkazné, nám bylo povoleno prodloužení tohoto termínu do konce května 2015," dodal Marek Illiaš.

KHS se navržené řešení protihlukových opatření příliš nelíbí, nepovažuje ho za účinné. "V případě, že nepomohou ani tato opatření, budeme jednat o jiném technickém řešení," deklaroval pro MojeLitoměřicko.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Naopak hygiena souhlasí s prodloužením termínu kontrolního měření. "Vzhledem ke srážce nákladních vlaků z důvodu výluky na trati v souvislosti s instalací provizorní lávky pro pěší, navazující na rekonstrukci Tyršova mostu, je v současné době provoz v řešeném úseku trati omezen, protože stále probíhají opravy. Návrh požadovaných protihlukových opatření lze provést až na základě výsledků měření hluku z několika referenčních bodů při běžném provozu na trati, což není v současné době možné," sdělila pro MojeLitoměřicko.cz Hana Kovaříková z litoměřického pracoviště KHS.

"Z tohoto důvodu bylo ze strany SŽDC zažádáno na Krajské hygienické stanici o prodloužení termínu pro předložení návrhu protihlukových opatření do 29. května 2015. S ohledem na tyto objektivní důvody je žádosti s nově navrženým termínem vyhověno," dodala Hana Kovaříková.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře