Kauza gymnázium. Vyjádření Pavla Birnera jsou plná lží a nesmyslných tvrzení, říká ředitel Miloš Štyks

Miloš Štyks, ředitel Gymnázia Josefa Jungmanna. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Miloš Štyks, ředitel Gymnázia Josefa Jungmanna. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice – Převod litoměřického gymnázia z kraje na město je předvolební téma. Na jaře 2014 ho otevřela ODS. Ředitel gymnázia Miloš Štyks v rozhovoru pro MojeLitoměřicko.cz reaguje na některá tvrzení Pavla Birnera z ANO, která publikoval na Litoměřickém fóru.

Reklama

Kolem litoměřického gymnázia je živo. Jaká je aktuální situace?

Především bych se chtěl vyjádřit k příspěvku, který byl publikován na Litoměřickém fóru k situaci na gymnáziu. Konkrétně článek pana Pavla Birnera. Článek je plný lží a nesmyslných tvrzení. Vím, že na fórech se v podobném duchu vyjadřuje skoro každý. Zjistil jsem ale, že pan Birner je vysoko na volební kandidátce hnutí ANO. Není normální, aby člověk, který se uchází o vedení města, se takto vyjadřoval veřejně. Bez ověření informací. Měl by si nejprve vyslechnout i druhou stranu.

To se nestalo?

Nikoliv a dokonce se zdá, že to není jenom osobní názor pana Birnera. Když jsem si přečetl volební program hnutí ANO, zjistil jsem, že i do programu školství se dostalo téma gymnázium s tím, že problém je ve vedení gymnázia. Bohužel ani z hnutí litoměřického ANO před tím se mnou o žádných problémech nemluvili. Až poté, co jsem je kontaktoval, jsem hovořil s pány Petrem Urbánkem a Tomášem Sarnovským. Žádný závěr ze schůzky nebyl. Bylo mi řečeno, že názor pana Birnera není oficiálním stanoviskem ANO, ale jde o osobní názor jejich jednoho člena.

Co konkrétně se vám na slovech pana Birnera nelíbí?

Především to, že jeho vyjádření obsahuje řadu nepravdivých tvrzení. Lze to dokonce označit za lži hraničící s osočováním. Jedná se zejména o tvrzení o výhodném pronájmu haly pro mé známé. V minulé době byl pronájem haly realizován velmi často jen na základě dohody s lidmi s vedením posilovny, která v areálu gymnázia na základě smlouvy podniká. Proto jsme zavedli, že všichni dlouhodobí nájemci mají  řádné smlouvy. Všem, kteří zde byli evidováni, smlouva byla nabídnuta. Místo získali ti, kteří byli schopni reagovat včas. Samozřejmě přednost v odpoledních hodinách jsme dávali sportování mládeže. Pro nás je priorita, aby halu využívali především mladí. Nejvíce ji využívají dívky z basketbalu a florbalisté.  V hale není místo například pro to, aby celé odpoledne sportovali dva zájemci o tenis. Z těch lidí, kteří si pronajímají halu i ve večerních hodinách, jsem před nástupem na gymnázium nikoho neznal. A ti, kteří mají ve večerním čase od osmé hodiny do půl desáté, tak měli pronájem už před mým nástupem.

Pan Birner ve svém příspěvku mluví o nových školních tabulích, které byly instalovány proti vůli pedagogů a prý ničí zrak žáků. Chcete se k tomu vyjádřit?

To je další evidentní nepravda. Nové tabule německé výroby, které jsou nakoupeny, nahradily desítky let staré tabule, na které už nebylo možné psát. Nikdo z učitelů se proti tomu nijak nevyjadřoval. Jedná se o keramické tabule německé výroby, které jsou používány na všech školách, které se modernizovaly. V současnosti se používají keramické tabule, nikoliv dřevěné. Nevím o jaký názor nějakého odborníka se pan Birner opírá. Příspěvek na Litoměřickém fóru se snaží vyvolat dojem, že panu Birnerovi jde o zájmy žáků, pedagogů a veřejnosti. Ovšem spíše se jedná o zájmy některých jednotlivců, kteří by rádi vše ponechali při starém.  Pokud by někdo takový, jako pan Birner, měl působit ve vedení města, obávám se, čí zájmy by prosazoval.

Ovšem téma gymnázium a jeho převod pod správu města otevřel na jaře místostarosta Karel Krejza z ODS. Mluvilo s vámi vedení města o tomto záměru?

Už jsem se k tomu dříve vyjadřoval. Nevím, kdo toto téma otevřel, nejprve jsem se o něm dozvěděl z místního tisku.  Až poté jsem obdržel informaci od pana starosty Ladislava Chlupáče a následně pozvání na schůzku, kde mi byl tento záměr představen. Mrzí mě, že nejprve tento záměr byl šířen veřejně, a teprve potom jsem obdržel z města dopis. Převod byl prezentován jako přínosný pro gymnázium. Osobně ale nevidím, jaký přínos pro gymnázium by měla likvidace současných sportovišť a vybudování nového, o jehož využití by rozhodovalo město a byli bychom jen nájemci jeho části. Připadá mi nevhodné, aby se bourala hala, která byla během dvou let rekonstruována – zateplena střecha za 2,5 milionu a ještě před mým příchodem se realizovala podlaha. Pokud město chce stavět halu, nevím, proč by to mělo být za cenu bourání něčeho, co již stojí. Vzhledem k tomuto postupu se domnívám, že nejde o zájmy gymnázia, ale o zájmy jednotlivců či některých skupin. Litoměřice si jistě zaslouží novou halu a další sportoviště, ale nechápu, proč by se to mělo řešit navrhovaným řešením na úkor gymnázia.

Poznámka redakce: Osloven byl i Pavel Birner. Zatím se nechce vyjadřovat.

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře